Krytyk „Polityki” najpoważniejszym kandydatem

Janusz Wróblewski – jak zmieni nam Festiwal?
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz redakcyjny kolega Janusz Wróblewski wygrał konkurs na dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
materiały prasowe

Michał Mutor/Agencja Gazeta

Jeśli jego kandydatura ostatecznie zostanie zatwierdzona – a wszystko na to wskazuje – przez najbliższe trzy lata to właśnie on będzie wybierał produkcje pokazywane na najważniejszym festiwalu polskich filmów (Najbliższa edycja Gdyni odbędzie się w dniach 6-11 czerwca).

Janusz Wróblewski ma plan, aby Festiwal w Gdyni przede wszystkim promował dobre polskie kino na świecie – stąd pomysł aby połączyć go z targami, seminariami i oraz spotkaniami z zagranicznymi dystrybutorami.

Chciałby też zaprosić do jury międzynarodowe sławy i liczących się w branży krytyków.

Janusz Wróblewski z „POLITYKĄ” związany jest od 10 lat. Ukończył wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował socjologię. Pracował jako redaktor m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie”. Współpracował z „Playboyem”, „Zwierciadłem”, „Dialogiem”, Polskim Radiem. W 1998-2000 był szefem Pegaza. Wcześniej prowadził programy telewizyjne m.in. Stopklatkę, (razem z Hanną Smoktunowicz). Jest współautorem scenariuszy m.in. do „Pożegnania jesieni” Mariusza Trelińskiego, książki „Magia Kina” i pracy zbiorowej „Polish Cinema Now” pod red. Mateusza Wernera. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto, Karlovych Warach, Lizbonie, Liublianie, Oberhausen. Odznaczony medalem Gloria Artis przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego.

W rywalizacji o to prestiżowe stanowisko nasz redakcyjny kolega pokonał m.in. innego znanego krytyka Michała Chacińskiego. Teraz pozostaje jedynie czekać na oficjalne zatwierdzenie kandydatury Komitet Organizacyjny Festiwalu oraz Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną