Komediowe masowe kino weekendowe

Komedia pomyłek
Polskie kino zaczęło nowy rok na wesoło. Publiczność się bawi, producenci liczą zyski. Krytykom nie jest jednak do śmiechu.
Po obejrzeniu „Och, Karol 2” nie mamy już najmniejszej wątpliwości – nie próbujmy nawet szukać w polskiej komedii jakiegokolwiek sensu. To tylko szereg skeczy.
MLT MaxFilm/Fabryka Obrazu/Elżbieta Kasperska/materiały prasowe

Po obejrzeniu „Och, Karol 2” nie mamy już najmniejszej wątpliwości – nie próbujmy nawet szukać w polskiej komedii jakiegokolwiek sensu. To tylko szereg skeczy.

Jest już prawie jak w Hollywood. W piątek nowy tytuł pojawia się w kinach, a w najbliższy poniedziałek dowiadujemy się, jaki był tzw. wynik otwarcia, czyli ile biletów zostało sprzedanych. Liczby naprawdę mogą robić wrażenie. Najświeższy przykład to komedia „Jak się pozbyć cellulitu” Andrzeja Saramonowicza, na którą w miniony weekend poszły tysiące ludzi. Wprawdzie film „Jak zostać królem”, który jest faworytem najbliższej gali oscarowej, zobaczyło w pierwszy weekend aż 83 tys. kinomanów, czym słusznie chwalił się dystrybutor, ale gdzie tam brytyjskiemu królowi do „króla polskiej komedii”, jak przedstawiano w telewizyjnych reklamach Cezarego Pazurę, którego „Weekend” obejrzało już prawie 700 tys. ludzi.

Tytuł filmu Pazury odnosi się wprawdzie do czasu trwania niezbyt skomplikowanej akcji, ale można go też potraktować symbolicznie. Mamy bowiem do czynienia z nowym gatunkiem w obrębie krajowej sztuki filmowej, który nazwałbym roboczo kinem weekendowym. Warto się nad nim pochylić, gdyż w ostatnich miesiącach nastąpiła kumulacja tytułów podobnej proweniencji. Kino weekendowe króluje w multipleksach, najczęściej zlokalizowanych w centrach handlowych, więc jest łatwo dostępne także dla przypadkowego widza, który robi zakupy, następnie jedzie na wyższe piętro się posilić, a tam zazwyczaj, obok fast-foodów, znajdują się sale projekcyjne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną