Rozmowa z Maciem Morettim, laureatem Paszportów POLITYKI w dziedzinie muzyki popularnej

Jestem pogodnym katastrofistą
Ważne, że ktoś ma pasję i kocha to, co robi, jest w tym szczery, a to, czy to jest noise czy pop, pozostaje – owszem – istotne, ale w tym kontekście nie najważniejsze - mówi Macio Moretti.
Macio Moretti - Jedna z najważniejszych postaci stołecznej sceny alternatywnej.
Tadeusz Późniak/Polityka

Macio Moretti - Jedna z najważniejszych postaci stołecznej sceny alternatywnej.

Mirosław Pęczak: – W bardzo wielu zespołach grywałeś bardzo różną muzykę, od metalu po jazz. Czym jest dla ciebie styl, konwencja muzyczna?
Macio Moretti: – Może to zabrzmi arogancko, ale nie mam pokory wobec konwencji, nie czuję potrzeby przywiązywania się do takiego czy innego stylu. Konwencja to wymysł, choć także wygodne naczynie, z którego można korzystać.

Także w celach prześmiewczych?
W tym, co robię, chodzi m.in. o torpedowanie konwencji na podobnej zasadzie jak w przypadku gagu polegającego na wysuwaniu krzesła spod siadającego. Chodzi więc o to, by ośmieszyć, złamać, zdekonstruować. I jest to coś zupełnie innego niż łączenie stylów, o co jestem niesłusznie podejrzewany. Po gali Paszportów POLITYKI dziennikarze pytali mnie, jakie teraz style będę ze sobą łączył.

Może dzieje się tak dlatego, że dziś mamy często kłopot z określaniem danego stylu, nawet terminu „muzyka popularna” używamy wyłącznie z braku innego, bardziej odpowiedniego dla całej różnorodności, którą ów termin ma w sobie zawrzeć.
Choćby dlatego podważanie konwencji nie musi wcale polegać na przerabianiu jej w jakiś dramatyczny sposób – np. muzykę określonego gatunku wyrażasz środkami innego gatunku. Pożądany efekt da się osiągnąć w o wiele subtelniejszy sposób: powtarzasz daną estetykę niemal dosłownie, ale kontekst powoduje, że konwencja ulega podważeniu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną