Sztu(cz)ki Michała Walczaka

Romantyzm trzydziestolatków
Z boomu na młodą polską dramaturgię z początku XXI w. zostało kilka nazwisk. Wśród nich Michał Walczak – jeden z najczęściej dziś wystawianych rodzimych autorów teatralnych.
Dramaty Walczaka to gry z konwencją komedii romantycznej.
Albert Zawada/Agencja Gazeta

Dramaty Walczaka to gry z konwencją komedii romantycznej.

Najpopularniejsza ze sztuk Walczaka – „Piaskownica” – prapremierę miała w Teatrze w Wałbrzychu, potem grana była w Teatrze Narodowym i offowej wrocławskiej Scenie Witkacego, w Teatrze Telewizji i w teatrach Częstochowy, Opola, Rzeszowa i Bielska-Białej (a także w Mannheim, Kassel i Berlinie, w Pradze, Bratysławie, w Mińsku i Nowym Jorku). Podobną drogę przebyły „Pierwszy raz” i „Podróż do wnętrza pokoju”. Inne sztuki cieszyły się nieco mniejszym wzięciem, ale i tak miały po kilka inscenizacji, co na tle młodej polskiej dramaturgii, gdzie o sukcesie można mówić, gdy autorowi uda się doprowadzić do prapremiery, jest prawdziwym ewenementem. A to nie wszystko.

Po kraju krążą dwa one man shows, napisane i wyreżyserowane przez Walczaka, a grane przez Rafała Rutkowskiego: „To nie jest kraj dla wielkich ludzi” i „Ojciec polski”. Nowy gatunek teatralny, stworzony przez Walczaka, łączy cechy aktorskiego monodramu, występu estradowego i anglosaskiej stand-up comedy. I już znajduje naśladowców.

Sytuacja jest ciekawa. Sztuki 32-letniego absolwenta reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej (w 2009 r. wyszedł ich dwutomowy wybór) jednocześnie cieszą się uznaniem krytyki (po publikacji „Podróży do wnętrza pokoju” Walczak został okrzyknięty następcą Tadeusza Różewicza), wzięciem u reżyserów i aktorów oraz podobają się widzom, długo pozostając na teatralnych afiszach.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną