20 książek na jesień – premiery, bestsellery

Książki dojrzewają jesienią
Po lecie, które nie rozpieszczało – ani pod względem pogody, ani jeśli chodzi o nowości książkowe – jesienią nie zabraknie wielkich wydarzeń literackich. Sprawdzamy, co będzie można przeczytać w długie jesienne wieczory.
Jon Helgason/PantherMedia

materiały prasowe

materiały prasowe

Materiały promocyjne

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

 

Literatura piękna - powieści

Michael Cunningham, „Nim zapadnie noc”, Rebis
Peter i Rebeka Harrisowie mieszkają na Manhattanie. On jest marszandem, ona redaktorem. Stanowią doskonałe, zadowolone z życia małżeństwo. Sielankę przerywa pojawienie się niesfornego brata Rebeki, Ethana, który prowokuje Petera do refleksji nad własnym życiem. Michael Cunningham znany jest dzięki znakomitej ekranizacji powieści „Godziny” w reżyserii Stephena Daldry’ego. Sama powieść również cieszyła się powodzeniem, zdobywając m.in. nagrodę Pulitzera.

data wydania: 20 września


Carlos Fuentes, „Wola i Fortuna”, Świat Książki

Nowa powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy południowoamerykańskich. Jozue i Jerycho są jak Kastor i Polluks. W końcu jednak drogi przyjaciół się rozchodzą. Jozue trafia do świata wielkiego biznesu, Jerycho zaś do świata wielkiej polityki. Kiedy w ich życiu pojawia się piękna Asunta Jordán, Kastor i Polluks zmieniają się w innych braci: Kaina i Abla. Na tle tej intrygi Fuentes - jak zawsze - prezentuje czytelnikom najważniejsze problemy współczesnego Meksyku.

data wydania: 21 wrześniaOrhan Pamuk, „Czarna księga”, WL

Turecki noblista zyskał w Polsce wierną publiczność, co w wypadku laureatów najbardziej prestiżowej literackiej nagrody na świecie wcale nie jest regułą. „Czarna księga” ukazała się w oryginale w 1990 roku i – ze względu na temat zakazanej miłości – przypomina „Muzeum niewinności”. Gallip, prawnik ze Stambułu odkrywa, że jego żona odeszła, najpewniej z Celalem, jej bratem przyrodnim. Wtedy Gallip zaczyna żyć jak Celal w nadziei, że uda mu się go zrozumieć i odnaleźć zaginioną parę.

data wydania: wrzesieńElif Şafak, „Czarne mleko”, WL

Elif Şafak nazywana jest „Pamukiem w spódnicy”, choć codzienność i losy bohaterów wyraźnie przeważają w jej książkach nad – tak ważną dla tureckiego noblisty – metafizyką. To najbardziej osobista powieść Şafak, w której zajęła się tytułowym „czarnym mlekiem”, czyli depresją po urodzeniu dziecka. Opisała ją, sięgając po przykłady wybitnych pisarek (m.in. Woolf, Plath, Lessing) i portretując współczesną intelektualistkę, która próbuje godzić macierzyństwo z karierą literacką.

data wydania: wrzesieńMario Vargas Llosa, „Marzenie Celta”, Znak

W ubiegłym roku pisarz wreszcie dostał zasłużonego Nobla. Tym bardziej cieszy, że nie ustawia się na pomniku, tylko wciąż wydaje nowe powieści. Czy „Marzenie Celta” dorówna „Rozmowie w katedrze” albo „Miastu i psom”? Vargas Llosa – zainspirowany „Jądrem ciemności” Conrada – postanawia przyjrzeć się losom Rogera Casementa, irlandzkiego nacjonalisty, przyjaciela Conrada, Yeatsa i Conan Doyle’a, którego brytyjski rząd skazał na karę śmierci za kolaborację z Niemcami.

data wydania: 3 październikaMichel Houellebecq, „Mapa i terytorium”, W.A.B.

Houellebecq to najbardziej kontrowersyjny pisarz minionej dekady. Każda jego książka wywoływała jeśli nie skandal, to przynajmniej debatę. Nową powieść docenili krytycy – Houellebecq po raz pierwszy otrzymał Nagrodę Goncourtów, najbardziej prestiżowe wyróżnienie we Francji. W „Mapie i terytorium” pisarz uśmierca swojego imiennika. Houllebecq zrezygnował z naturalistycznych opisów seksu i wulgaryzmów, ograniczając się do poprowadzonej przejrzyście intrygi. To opowieść o meandrach kariery fotografa Jeda Martina, przedstawiciela pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków.

data wydania: 19 październikaUmberto Eco, „Cmentarz w Pradze”, Noir Sur Blanc

Eseistyczne książki słynnego włoskiego mediewisty i semiotyka ukazują się z dużą częstotliwością, ale na powieści Eco każe czekać swoim czytelnikom długo. „Cmentarz w Pradze” to kolejny postmodernistyczny kryminał, czerpiący garściami z tradycji powieści łotrzykowskiej i przygodowej. Simone Simonini, cyniczny fałszerz, który nienawidzi wszystkich, pozostaje na usługach konkurujących ze sobą wywiadów. Nie brak tu teorii spiskowych i masonów, a wśród bohaterów znajdziemy m.in. Zygmunta Freuda i Eugeniusza Sue.

data wydania: listopadMichał Witkowski, „Drwal”, Świat Książki

„Lubiewo” – „pedalski dekameron” – było dużym wydarzeniem, ale Michał Witkowski nie powtórzył później sukcesu powieściowego debiutu. Czy jego nowa książka sprosta oczekiwaniom? Michał, trzydziestoletni pisarz, wyrusza nad lodowate polskie morze, by zamieszkać w zagubionej w lasach chatce. Jedzie tam na zaproszenie nieznanego sobie mężczyzny, czyli tytułowego drwala, którego historię będzie próbował rozwikłać. Bohater wpada na trop sprzed lat, kiedy zaginęła – najpewniej zamordowana – lokalna piękność.

data wydania: listopadCZYTAJ DALEJ: Literatura faktu  oraz literatura popularna >>

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną