Statystycznie najwięcej szans na statuetkę miał w tym roku "Hugo i jego wynalazek", który zdobył najwięcej nominacji - aż 11, a także "Artysta" z 10 nominacjami. W dalszej kolejności były "Moneyball" i "Czas wojny" (po 6 nominacji). Wraz z końcem ceremonii w Teatrze wcześniej znanym jako Kodak Theatre wszystko stało się jasne: oba najobficiej nominowane filmy otrzymały po 5 statuetek, tyle że "Artysta" zebrał nagrody w najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor i Najlepszy Reżyser. "Hugo" musiał zadowolić się Oscarem w mniej prestiżowych kategoriach.
Prawdziwymi zwycięzcami tegorocznej gali mogą być też bukmacherzy, którzy trafnie przewidzieli, do kogo powędrują najważniejsze Oscary. I tak Meryl Streep (mająca na swoim koncie już 17 oscarowych nominacji i dwie statuetki) pokonała typowaną na jej największą konkurentkę w wyścigu o statuetkę Glenn Close, a Jean Dujardin George'a Clooney'a, Garry'ego Oldmana czy Brada Pitta.
Za wielkich przegranych można uznać "Moneyball" i "Czas wojny", które nie zgarnęły żadnej statuetki.
Także Polska w tym roku nie miała szczęścia w Hollywood. Oscara nie zdobyła ani Agnieszka Holland, której film "W ciemności" ubiegał się o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ani Janusz Kamiński, który był nominowany za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga "Czas wojny". Holland pokonał irański reżyser Asghar Farhadi i jego film "Rozstanie", a Kamińskiego Robert Richardson, który odebrał Oscara za zdjęcia do filmu "Hugo i jego wynalazek" (to już trzecia statuetka w jego karierze).
Atmosferę panującą wokół gali oddało jedno z najczęściej cytowanych zdań prowadzącego ceremonię Billy'ego Crystala, który na początku imprezy życząc wszystkim dobrej zabawy rzucił, że "nic tak nie poprawia humoru podczas globalnego kryzysu finansowego, jak oglądanie milionerów wręczających sobie nawzajem statuetki". Show na czerwonym dywanie wielkim sławom w sukniach i smokingach za tysiące dolarów ukradł Sacha Baron Cohen, który pojawił się na gali w przebraniu dyktatora (skrzyżowanie Kadafiego i Husajna), niosąc pod pachą urnę z "prochami Kim Dzong Ila", które wysypał na dywan.
Oto przegląd tegorocznych nominacji i zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
Najlepszy Film:
ZWYCIĘZCA: "Artysta"
"Artysta"
"Czas wojny"
"Drzewo życia"
"Hugo i jego wynalazek"
"Moneyball"
"O północy w Paryżu"
"Służące"
"Spadkobiercy"
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko"
Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa:
ZWYCIĘZCA: Meryl Streep − "Żelazna Dama"
Glenn Close − "Albert Nobbs"
Viola Davis − "Służące"
Rooney Mara −"Dziewczyna z tatuażem"
Meryl Streep − "Żelazna Dama"
Michelle Williams − "Mój tydzień z Marilyn"
Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy:
ZWYCIĘZCA: Jean Dujardin − "Artysta"
Demián Bichir − "Lepsze życie"
George Clooney − "Spadkobiercy"
Jean Dujardin − "Artysta"
Gary Oldman − "Szpieg"
Brad Pitt − "Moneyball"
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa:
ZWYCIĘZCA: Octavia Spencer − "Służące"
Bérénice Bejo − "Artysta"
Jessica Chastain − "Służące"
Melissa McCarthy − "Druhny"
Janet McTeer − "Albert Nobbs"
Octavia Spencer − "Służące"
Najlepszy Aktor Drugoplanowy:
ZWYCIĘZCA: Christopher Plummer − "Debiutanci"
Kenneth Branagh − "Mój tydzień z Marilyn"
Jonah Hill − "Moneyball"
Nick Nolte − "Warrior"
Christopher Plummer − "Debiutanci"
Max von Sydow − "Strasznie głośno, niesamowicie blisko"
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:
ZWYCIĘZCA: "Rozstanie"
"Footnote" (Izrael)
"Monsieur Lazhar" (Kanada)
"Rozstanie" (Iran)
"Bullhead" (Belgia)
"W ciemności" (Polska)
Najlepszy reżyser:
ZWYCIĘZCA: Michel Hazanavicius − "Artysta"
Woody Allen − "O północy w Paryżu"
Michel Hazanavicius − "Artysta"
Terrence Malick − "Drzewo życia"
Alexander Payne − "Spadkobiercy"
Martin Scorsese − "Hugo i jego wynalazek"
Najlepsze Zdjęcia:
ZWYCIĘZCA: "Hugo i jego wynalazek"
"Dziewczyna z tatuażem"
"Czas wojny"
"Drzewo życia"
"Hugo i jego wynalazek"
"Artysta"
Zobacz nominacje i zwycięzców w pozostałych kategoriach >>>
TAKŻE: Zwycięzcy zeszłorocznych Oscarów >>>
Najlepszy Długometrażowy Film Animowany:
ZWYCIĘZCA: "Rango"
"Chico & Rita"
"Kot w Butach"
"Kot w Paryżu"
"Kung Fu Panda 2"
"Rango"
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany
ZWYCIĘZCA: "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore"
"A Morning Stroll"
"Dimanche/Sunday"
"La Luna"
"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore"
"Wild Life"
Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz:
ZWYCIĘZCA: "Hugo i jego wynalazek"
"Artysta"
"Czas wojny"
"Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II"
"Hugo i jego wynalazek"
"O północy w Paryżu"
Najlepszy Scenariusz Oryginalny:
ZWYCIĘZCA: "O północy w Paryżu"
"Artysta"
"Druhny"
"Chciwość"
"O północy w Paryżu"
"Rozstanie"
Najlepszy Scenariusz Adoptowany:
ZWYCIĘZCA: "Spadkobiercy"
"Spadkobiercy"
"Hugo i jego wynalazek"
"Idy marcowe"
"Moneyball"
"Szpieg"
Najlepszy Dźwięk:
ZWYCIĘZCA: "Hugo i jego wynalazek"
"Czas wojny"
"Drive"
"Dziewczyna z tatuażem"
"Hugo i jego wynalazek"
"Transformers 3"
Najlepszy Montaż Dźwięku:
ZWYCIĘZCA: "Hugo i jego wynalazek"
"Czas wojny"
"Dziewczyna z tatuażem"
"Hugo i jego wynalazek"
"Moneyball"
"Transformers 3"
Najlepsza Charakteryzacja:
ZWYCIĘZCA: "Żelazna Dama"
"Albert Nobbs"
"Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II"
"Żelazna Dama"
Najlepsze Kostiumy:
ZWYCIĘZCA: "Artysta"
"Anonimus"
"Artysta"
"Hugo i jego wynalazek"
"Jane Eyre"
"W.E."
Najlepsze Efekty Specjalne:
ZWYCIĘZCA: "Hugo i jego wynalazek"
"Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II"
"Hugo i jego wynalazek"
"Giganci ze stali"
"Geneza planety małp"
"Transformers 3"
Najlepszy Montaż:
ZWYCIĘZCA: "Dziewczyna z tatuażem"
"Artysta"
"Dziewczyna z tatuażem"
"Hugo i jego wynalazek"
"Moneyball"
"Spadkobiercy"
Najlepsza Muzyka:
ZWYCIĘZCA: "Artysta"
"Artysta"
"Czas wojny"
"Hugo i jego wynalazek"
"Przygody Tintina"
"Szpieg"
Najlepsza Piosenka:
ZWYCIĘZCA: Man or Muppet - "Muppety"
Man or Muppet - "Muppety"
Real in Rio - "Rio"
Najlepszy Film Dokumentalny
ZWYCIĘZCA: "Undefeated"
"Hell and Back Again"
"If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front"
"Paradise Lost 3: Purgatory"
"Pina"
"Undefeated"
Najlepszy Film Krótkometrażowy Dokumentalny
ZWYCIĘZCA: "Saving Face"
"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement"
"God Is the Bigger Elvis"
"Incident in New Baghdad"
"Saving Face"
"The Tsunami and the Cherry Blossom"
Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski:
ZWYCIĘZCA: "The Shore"
"Pentecost"
"Raju"
"The Shore"
"Time Freak"
"Tuba Atlantic"