Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Szoł w uszach

Szoł w uszach. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o audiobookach

Według szacunków samych producentów, Polacy wydali w zeszłym roku około 25 mln zł na książki do słuchania. Według szacunków samych producentów, Polacy wydali w zeszłym roku około 25 mln zł na książki do słuchania. ben.chaney / Flickr CC by SA
Polskie kino chwilowo porzuciło marzenia o gigantycznych superprodukcjach. Te ambicje przejęli dziś wydawcy audiobooków, czyli książek do słuchania w formacie mp3.
Adaptacja bestsellerowej powieści fantasy George’a R.R. Martina „Gra o tron”. W nagraniach wzięło udział łącznie stu aktorów.materiały prasowe Adaptacja bestsellerowej powieści fantasy George’a R.R. Martina „Gra o tron”. W nagraniach wzięło udział łącznie stu aktorów.

Taką obsadą nie pogardziłby żaden reżyser. Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel, Jerzy Trela, Robert Gonera i Rafał Mohr odegrali główne role męskie. W postacie kobiece wcieliły się Agata Kulesza, Maria Seweryn i Anna Dereszowska. Ale to nie film, tylko książka do słuchania – zrealizowana z rozmachem adaptacja bestsellerowej powieści fantasy George’a R.R. Martina „Gra o tron”. Prace nad tym audiobookiem trwały trzy miesiące. W nagraniach wzięło udział łącznie stu aktorów. Wykorzystano autentyczne odgłosy walk na miecze, zaś ścieżkę dźwiękową nagrano za pomocą instrumentów z epoki (m.in. liry korbowej, sarangi, rogów i piszczałek). 32-godzinny audiobook w formacie mp3 trafił właśnie do sprzedaży internetowej w serwisie Audioteka.pl.

Na liście bestsellerów od wielu miesięcy wciąż utrzymuje się poprzednia superprodukcja Audioteki – podzielony na głosy i zaadaptowany jako słuchowisko wspólnie z Polskim Radiem „Narrenturm”, pierwszy tom „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego (cena: 49,90 zł). Wśród nowości można też ściągnąć audiobook „Fight Club – Podziemny krąg” Chucka Palahniuka, czytany przez Borysa Szyca, i popularną powieść dla młodzieży „Igrzyska śmierci” (czyta Anna Dereszowska). W tym samym czasie Wydawnictwo Fonopolis wypuściło krótki, bo zaledwie 1,5-godzinny, ale za to z równym rozmachem zrealizowany audiobook dla dzieci „Królewna Śnieżka”. W roli krasnoludków wystąpili członkowie zespołu DeMono. Wcześniej w studiu Fonopolis nagrywano z rozmachem opowiadania z sagi „Wiedźmina”.

Wydawcy organizują swym audiobookom premiery na wzór filmowy i wynajmują agencje PR do ich nagłaśniania. Czy cały ten rozmach ma sens, skoro książki do słuchania stanowią wciąż niecały procent z – szacowanego przez Bibliotekę Analiz na prawie 3 mld zł – całego rynku wydawniczego?

Polityka 14.2012 (2853) z dnia 04.04.2012; Kultura; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Szoł w uszach"
Reklama