Przewodnik po świecie „Dr House'a”

Doktor House od W do Ś
Po ośmiu latach znika z ekranów „Dr House”. Z tej okazji zapraszamy do lektury przewodnika po świecie aroganckiego geniusza, który z łamania zasad uczynił główną zasadę swojego postępowania.
Hugh Laurie jako dr Greg House i jego drużyna
BEW

Hugh Laurie jako dr Greg House i jego drużyna

W jak wszyscy kłamią.

Tytuł pierwszego odcinka serialu i credo życiowe House’a: „Podstawowa prawda o ludziach jest taka, że wszyscy kłamią. Jedyna zmienna to to, w jakiej sprawie”. W kłamstwie widzi fundament relacji międzyludzkich, warunek życia w społeczeństwie i cechę, która odróżnia człowieka od zwierzęcia. House z zasady nie rozmawia z pacjentami, których choroby diagnozuje, a jeśli już zrobi dla kogoś wyjątek, to tylko po to, żeby odkryć, co pacjent próbuje zataić i dlaczego. Do rutynowych zadań jego asystentów, oprócz badań, należą włamania do mieszkań pacjentów, przeszukiwanie ich skrzynek mailowych i przesłuchiwanie najbliższych. Bo kolejna złota myśl House’a brzmi: „Prawda rodzi się w kłamstwach”. Sam lekarz z wielką przyjemnością pogrywa ze światem, kłamiąc i manipulując otoczeniem, gdy to dla niego wygodne albo gdy chce dać komuś nauczkę. Jednak jego znakiem firmowym jest okrutna szczerość. I to ona, bardziej niż kłamstwa, jest wyzwaniem dla świata i czyni z House’a outsidera.

F jak fartuch lekarski.

House go nie nosi, bo, jak utrzymuje: „Ludzie nie ufają chorym lekarzom”. Przeszedł zawał mięśnia czworogłowego uda, w wyniku błędnej diagnozy mięsień obumarł i trzeba było go wyciąć. Od tego czasu zamiast fartucha stałym rekwizytem doktora jest laska.

V jak Vicodin.

Efektem wycięcia martwego mięśnia jest nie tylko dziura w prawej nodze i utykanie, ale przede wszystkim permanentny ból, który House zabija Vicodinem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną