Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Pożegnanie z Mozartem?

Co dalej z operą kameralną?

Protest Warszawskiej Opery Kameralnej w związku z trudną sytuacją finansową placówki, 29 maja 2012 r. Protest Warszawskiej Opery Kameralnej w związku z trudną sytuacją finansową placówki, 29 maja 2012 r. Tomasz Adamowicz / Forum
Warszawska Opera Kameralna to jedyne miejsce na świecie, gdzie gra się co roku wszystkie sceniczne utwory Mozarta. Od 15 czerwca do 26 lipca w Warszawie odbędzie się 22 Festiwal Mozartowski. Być może ostatni.
Plakat Jana Młodożeńca przez wiele lat zapowiadał coroczne festiwale.WOK/materiały prasowe Plakat Jana Młodożeńca przez wiele lat zapowiadał coroczne festiwale.

Co się stało? Już od kilku lat opera podlegająca Urzędowi Marszałkowskiemu dostawała coraz mniejszą dotację z powodu gigantycznego janosikowego, które Mazowsze płaci na rzecz innych województw. Jeszcze w 2007 r. otrzymała 27 mln zł; w tym roku niemal dwa razy mniej: 14,8 mln. Początkowo miało to być 19 mln zł i na tej podstawie powstały plany artystyczne. Jednak Urząd Marszałkowski z powodu własnej niekompetencji (zaplanowanie przychodów z prywatyzacji Kolei Mazowieckich, które nie mogą zostać sprywatyzowane, gdyż otrzymały dotację unijną) musiał w marcu ściąć budżet.

Polityka 24.2012 (2862) z dnia 13.06.2012; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożegnanie z Mozartem?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >