Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Premiery spod gruszy

Sierpień w teatrze

„Kukła. Księga Blasku”, neTTheatre Lublin „Kukła. Księga Blasku”, neTTheatre Lublin Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Wakacje trwają, ale przecież ktoś musi grać, żeby oglądać mógł ktoś. Oto trzy najciekawsze premiery sierpnia.

Pierwsza poważna – „Kukła. Księga Blasku”, w reż. Pawła Passiniego, neTTheatre Lublin. Nowy spektakl młodego reżysera, którego teatr tworzy się na styku badań nad żydowskim mistycyzmem i eksploracji tradycji teatralnych, jest inspirowany tekstami kabalistycznymi i pracami Tadeusza Kantora. Tematem są relacje człowieka i Absolutu, ich wieczna rozmowa. Pierwsze pokazy odbywają się na festiwalu w Edynburgu, gdzie grany jest do 13 sierpnia, warszawscy widzowie zobaczą go na Festiwalu Warszawa Singera, później będzie grany w Lublinie.

Druga tragikomiczna – „Baba Chanel” Nikołaja Kolady w reż. Adama Orzechowskiego, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. O niewyczerpanym pragnieniu życia i niezależnym od wieku głodzie szczęścia. Bohaterkami są wiekowe solistki zespołu pieśni Olśnienie. Świętowanie kolejnego jubileuszu i snucie planów na następne dekady psuje im pojawienie się w zespole nowej gwiazdy – świeżo upieczonej emerytki. Panie nie zamierzają poddać się bez walki. Spektakl grany jest zarówno na Dużej Scenie Wybrzeża, jak i w pięknych okolicznościach przyrody na scenie plenerowej w Pruszczu Gdańskim.

Trzecia rozrywkowa – „Tańczący z myślami”, stand-up Rafała Rutkowskiego. Opisany przez Adama Gawędę jeden dzień z życia popularnego aktora i showmana („To nie jest kraj dla wielkich ludzi”, „Seks polski” i „Ojciec polski”). O nowym stand-upie mówią: „Nie definiujemy świata na nowo, tylko zauważamy rzeczy absolutnie oczywiste. To niby takie proste, ale prawie każdy z tego wyrasta”. Premiera w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25, która właśnie stała się Klubem Komediowym Chłodna i prezentuje formy spod znaku one-man show, stand-up czy teatru improwizowanego.

Polityka 32-33.2012 (2870) z dnia 08.08.2012; Afisz. Premiery; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Premiery spod gruszy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Czarna legenda marszałka Pétaina. We Francji to nadal bolesna i otwarta rana

Proces o zdradę stanu nie zawsze kończy sprawę, czasem na pokolenia zostaje otwarta narodowa rana. Przykładem skazanie marszałka Philippe’a Pétaina za kolaborację z Hitlerem.

Adam Krzemiński
27.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną