Kultura

Anielska cierpliwość

Mea pulpa

Jak mawiają światli ludzie, największą zaletą szatana jest anielska cierpliwość. I on ją miał. Opowiadał, tłumaczył, wyjaśniał, ujawniał, odsłaniał, a momentami obrażał i obnażał. Adam Nergal Darski w swej biografii zatytułowanej „Spowiedź heretyka”. Polecam. Kości zostały rzucone. Szpikiem do góry nogami.

• To był transfer, jakiego jeszcze nie było. Mamed Khalidov, nasz mistrz wagi półciężkiej w MMA, wystąpił gościnnie w serialu „M jak miłość”. Z miejsca trafił na najcięższych zawodników w swej profesji, czyli brata Mroczka oraz Kasię C. Walka została rozstrzygnięta przez poddanie techniczne.

• W poszukiwaniu nowych słuchaczy Radio Zet idzie jak burza. Stacja zatrudniła właśnie niejakiego Bilguuna Ariunbaatara do poprowadzenia codziennej audycji zatytułowanej „Szybki Bill”. Przybysz z daleka będzie rozmawiał z krajowymi gwiazdami. Podobno Mongolia nie może się już doczekać.

Paweł Małaszyński aktualny sezon zalicza do bardzo pracowitych. W HBO w ramach „Misji Afganistan” strzela do ludzi, a w TVN podczas „Lekarzy” ich leczy. Teraz ma także nową rolę. Użyczył swego głosu do kultowej gry „Hitman: Rozgrzeszenie”. Tam wykańcza to, co mu nie wyszło w jednym lub drugim serialu.

Tomasz Sekielski, bardzo męski głos odziany w bardzo męski futerał, rozpoczął pracę w Radiu TOK FM. Tym samym dziennikarz wrócił do swych zawodowych korzeni. Relacjonował kiedyś na żywo zatonięcie okrętu „Kursk”. To może być przydatne doświadczenie w komentowaniu losów koalicji.

Jan Jakub Kolski, krajowy arcymistrz kina autorskiego, wraca do literatury. Autor takich filmów jak „Jańcio Wodnik”, „Grający z talerza” czy „Historia kina w Popielawach” napisał powieść zatytułowaną „Egzamin z oddychania”. Chyba autobiograficzną, choć starannie kamuflowaną. Jeśli to prawda, to gratuluję i zazdroszczę.

• Tygodnik „Wprost” opublikował ranking najgłupszych programów telewizyjnych. Skupię się tylko na tych, co opanowali podium, a nie na tych, którzy byli zbyt mało głupi, aby to osiągnąć. Na trzecim miejscu Magda Gessler, na drugim Kuba Wojewódzki, a na pierwszym Małgorzata Rozenek. Takie to przyszły czasy, że człowiek nie potrafi być już nawet najgorszy.

• Jeden z najbardziej niewyspanych dziennikarzy krajowych mediów, czyli Jarosław Kuźniar, został ojcem. Niekwestionowany lider poranków „Wstajesz i wiesz” w TVN24 doczekał się córki. Gratulacje, Jarku. Teraz zapewne częściej i wstajesz, i wiesz.

• To wiadomość dla wszystkich, którym marzy się kariera filmowa, a nie mają talentu. Ruszył internetowy talent show zatytułowany „Zostań gwiazdą filmową”. W jury zasiadają między innymi Dorota Stalińska, Michał Milowicz, Marek Włodarczyk i animator całości Mariusz Pujszo. Może się zgłosić każdy. Do wygrania rola w nowej polskiej komedii realizowanej zarówno w kraju, jak i poza krajem. Można się też nie zgłaszać. To wtedy naprawdę będzie śmiesznie.

Małgorzata Socha jest aktualnie najpopularniejszą polską aktorką w filmie, telewizji, prasie, bankiecie i Internecie. Nadszedł czas na radio. W jednej z rozgłośni Małgosia zaczęła czytać powieść erotyczną „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Książkę tę kupiło już na świecie 50 mln ludzi. Po milionie na twarz.

Kabaret Mumio rozstaje się z siecią telefonii Plus, którą reklamował od siedmiu lat. Dziękujemy za wszystko. Szczególnie za przywrócenie prawdziwego znaczenia słowu „kopytko”.

• Ofensywa radiowo-literacka trwa. W stacji VOX FM aktorka Joanna Koroniewska czyta powieść Joanny Miszczuk pod tytułem „Zalotnice i wiedźmy”. Książka ta jest podobno kontynuacją bestsellerowej sagi „Matki, żony i czarownice” i opowiada o kobietach na zakręcie, w ramach trylogii „Kochanki, utrzymanki i strzygi”. To straszne, tak za jednym razem dowiedzieć się o tylu fajnych książkach, których się nigdy nie przeczyta.

• To już nie jest skandal, to prawdziwa afera. Tabloidy wytropiły, że Perfekcyjna Pani Domu, czyli Małgosia Rozenek, korzysta z pomocy domowej. Mało tego, ma także opiekunkę do dzieci. Była też na myjni i sama nie umyła samochodu. Jak tak dalej pójdzie, media wkrótce odkryją, że Piotr Fronczewski nie jest Panem Kleksem.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Kultura; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Anielska cierpliwość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną