Po tzw. drugim exposé premiera na czoło sondaży wróciła PO. Ale wyprzedziła PiS tylko o jeden punkt procentowy – wynika z badania TNS Polska wykonanego specjalnie dla POLITYKI. To krytyczny moment dla Tuska i jego partii.
Jarosław Gowin tłumaczył, że nie głosował za odrzuceniem zapisu, by zakazać aborcji także w przypadku ciężkiego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu, bo chciał, żeby w debacie mocniej wybrzmiały postulaty „za życiem”.
Sejmowe wystąpienie Donalda Tuska, nazywane drugim exposé, nie było „wielką mową”, jakiej oczekiwał na przykład prezydent Kwaśniewski.
Wywiad z laureatką pokojowej Nagrody Nobla, Unią Europejską.
Artykuł Roberta Krasowskiego (POLITYKA 39), w którym autor pisze, jakie można wskazać – jego zdaniem – słabości i niekonsekwencje w lewicowo‑liberalnym nurcie polskiej polityki, wywołał ożywioną dyskusję wśród naszych czytelników i komentatorów. Poniżej publikujemy kolejną polemikę.
Konserwatywne skrzydło Platformy Obywatelskiej dało o sobie znać przy okazji głosowań nad ustawami dotyczącymi spraw światopogladowych. Wywodzą się z niego zarówno były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, jak i jego następca Marek Biernacki. Ile dziś znaczy ta frakcja, jak jest liczna i o co jej tak naprawdę chodzi?
Wielkie ubywanie liczby dzieci i jeszcze większe starzenie się całego społeczeństwa zaczęło się na dobre. Niż demograficzny przegnał już tysiące nauczycieli ze szkół. Czy demodemon jest tak straszny, jak się go maluje?
W latach 90. Polaków uwalniało od opętań tylko czterech kapłanów. Dziś już ponad 150 jest oficjalnie oddelegowanych na wojnę z szatanem. Wspiera ich czasopiśmiennictwo egzorcystyczne.
W sprawie porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika – zbrodni dokonano w 2001 r. – kompletnie irracjonalne wydaje się, że chociaż porywaczy osądzono, śledztwo toczy się nadal. Tym razem przedłużono je do końca grudnia 2012 r.
Zabójstwo bez sensu, bez logiki, bez motywu. Psychologowie nazywają to kulminacją afektu. Nagła erupcja czegoś, co latami się gromadziło.
Niebo gwiaździste nade mną, ekran tabletu przede mną, pod ręką kubek gorącej kawy. Czy tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji?
Dlaczego projekt stworzenia unii bankowej w Europie u jednych budzi entuzjazm, a u innych sprzeciw?
Pod koniec października, 12 lat przed terminem, Polska będzie już wolna od niemal wszystkich starych długów, jakie nam pozostały po epoce Gierka. Operacja spłaty zajęła nam w sumie ponad dwie dekady. W finale Ministerstwo Finansów wykupuje tzw. polskie obligacje Brady’ego wartości 297 mln dol.
W przyszłym roku każdy będzie mógł płacić smartfonem, a portfel z gotówką i kartami płatniczymi zostawić w domu. Ta przełomowa technologia to nie tylko spora wygoda, ale też nowe zagrożenia.
Nie minęły cztery miesiące od zaprzysiężenia, a François Hollande stracił jedną trzecią poparcia. We Francji rośnie bezrobocie, rząd ostro zaciska pasa, a prezydent głowi się, jak reformować kraj, nie demontując państwa socjalnego.
Iskra arabskich rewolucji przeskoczyła Saharę i rozpala kolejne kraje Czarnej Afryki. Oznaki buntu widać od Senegalu po Sudan, ale wybuch będzie wyglądał inaczej niż w Tunezji czy Egipcie.
10 lat temu pisaliśmy, że Rosja nie będzie obchodzić 10. rocznicy zamachu na Dubrowce. Kaukaz oddała w ręce kacyków, licząc, że żaden zamachowiec nie przedostanie się już do Moskwy. Ale to daje tylko iluzję bezpieczeństwa.
Piłsudski, Grabski, Starzyński, Jędrzejewicz... Te nazwiska otwierały w Odrodzonej Polsce drzwi do karier.
Zdawać by się mogło – zwłaszcza gdy wyobrażenia nasze kształtowane są przez postaci Asterixa i Obelixa – że Celtowie to lud o wspólnym języku, kulturze i religii. Tymczasem jednolita celtycka tożsamość nigdy nie istniała.
Badacze z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN ogłosili, że do opisu zjawisk zachodzących wewnątrz komórek żywych organizmów używane są niewłaściwe pojęcia. Nieistotna rewolta czy początek naukowej rewolucji?
Zawały serca coraz rzadziej bywają śmiertelne. Ale sukces ich leczenia bywa często marnowany.
Okrutnie prawdziwy obraz wojny, każdej wojny.
Film 80-letniego reżysera przypomina niewinną komedię meandrującą w stronę bajkowej, zgoła surrealistycznej historii kryminalnej.
Wyboru prac na wystawę dokonała sama artystka. Reprezentują one różne etapy jej twórczości, od prac studenckich po najnowsze.
Duet Strzępka&Demirski zabrał się za PKP.
Czy piłka nożna może być jeszcze lepsza? Tak.
Choć „Głowa…” to ledwie dopiski do wcześniejszych książek, trzeba po nią sięgnąć.
We wspomnieniach przewijają się różne wątki, także ze sfery towarzysko-rozrywkowej.
Bohater ma ambicje, by dokonać śmiałego eksperymentu: połączyć literaturę, performance i szopkę.
To jest ten T.Love, który znamy z lat 90. – bardziej niż ten z udanej skądinąd płyty „I Hate Rock’n’roll” – ale w bardzo elastycznej stylistycznie wersji.
Niecałe 40 minut muzyki (10 kompozycji własnych zespołu) z bardzo dobrym wokalem Kelvina Swaby’ego.
Do brzmienia zespołu nie można mieć zastrzeżeń – jest stylowe i dynamiczne. Niestety, kompozycje rażą schematyzmem i całkowitym brakiem oryginalności.
Zmarł Jerzy Jarocki. Polski teatr stracił Mistrza, Profesora, reżysera perfekcjonistę.
Justyna Sobolewska napisała książkę o czytaniu, czyli o sobie, czyli o literaturze, czyli o tym, dlaczego bez czytania opowieści nie można żyć.
Tegoroczny noblista Mo Yan naprawdę nazywa się Guan Moyde, co po chińsku znaczy tyle co „nic nie mów”, ale ma tyle do powiedzenia, że jest porównywany z Kafką i Faulknerem.
Rozmowa z prof. dr hab. Dorotą Folgą-Januszewską o tym, jak się zmieniają polskie muzea, czym mogą zachwycić turystów i dlaczego warto do nich zaglądać nie tylko w Noc Muzeów.
Kiedy profesor R. dowiedział się, że jadę do Weimaru, powiedział: „O, Weimar, świetnie, jak Kraków, same kościoły i burdele!”.
Najpierw była głośna książka „Marzenia i tajemnice”. Teraz Danuta Wałęsowa przemawia ze sceny warszawskiej Polonii głosem Krystyny Jandy. Chwilami słychać więcej, niż można było przeczytać.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z Davidem Baileyem, jednym z najsłynniejszych brytyjskich fotografów, o karierze przystojnego nieuka, który uchwycił w kadrze kawał historii kultury.
Polskie mieszkania do wynajęcia pokazane w nowej książce Natalii Fiedorczuk to królestwa meblościanki, składy niepotrzebnych mebli i muzea krajowego wzornictwa – od czasów Gierka do Mazowieckiego.
Przez 10 lat robili niestandardowe kości do gier fabularnych, kupowane na całym świecie. Teraz chcą podbić rynek Dice+, elektroniczną kostką, która pozwoli przenieść tradycyjne gry planszowe na tablety i ekrany telewizorów.
Licencjonowani bukmacherzy narzekają, że w Polsce, inaczej niż w Europie, utrudnia im się prowadzenie działalności. Branży zakładów wzajemnych zaszkodziło wrzucenie do worka z napisem: hazard.
Potwierdza się popularna wśród niektórych Polaków opinia, że bycie Polakiem źle wpływa na psychikę i że aby być Polakiem, trzeba upaść na głowę.
Dałem się nabrać. Sądziłem, że tych 40 z PO, którzy głosowali za odesłaniem do komisji wniosku ziobrystów (całkowity zakaz aborcji) plus 28, którzy się wstrzymali – to ci słabsi umysłowo.
Fryzjer to świątynia, w której codziennie dokonuje się cudowne przeobrażenie. Pod wpływem makijażu (który potrafi trwać nawet trzy godziny), fryzury, stroju i kilku drobnych trików w sposób niemal magiczny z osobników o trudnej do zidentyfikowania płci powstają uwodzicielskie kobiety.