Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nos do niszy

Historia biznesu: Kostki do gier

Dice+ - Elektroniczna kostka ma wymiary zwykłej i waży 25 gramów, ładuje się ją przez USB, a bateria zapewnia 20 godzin gry. Dice+ - Elektroniczna kostka ma wymiary zwykłej i waży 25 gramów, ładuje się ją przez USB, a bateria zapewnia 20 godzin gry. materiały prasowe
Przez 10 lat robili niestandardowe kości do gier fabularnych, kupowane na całym świecie. Teraz chcą podbić rynek Dice+, elektroniczną kostką, która pozwoli przenieść tradycyjne gry planszowe na tablety i ekrany telewizorów.
Patryk Strzelewicz twierdzi, że jego pomysł to nie tylko kostka, ale nowy rodzaj rozgrywki, o którym mówi „zasilane gry planszowe”.Małgorzata Opala/Fotoaktywne.pl/materiały prasowe Patryk Strzelewicz twierdzi, że jego pomysł to nie tylko kostka, ale nowy rodzaj rozgrywki, o którym mówi „zasilane gry planszowe”.

Co robi przeciętny 19-latek, gdy chce zarobić trochę grosza na wakacje? Szuka dorywczej pracy. Ale Patryk Strzelewicz 10 lat temu wolał pójść do kumpla pograć w „Warhammera”, czyli grę fabularną (ang. roleplaying game, w skrócie RPG) toczącą się w świecie fantasy. Nie wiedział w ogóle, o co w tym chodzi. Kolega wyłożył na stół gruby podręcznik oraz potrzebne gadżety: makiety, figurki i wielościenne kostki.

Od razu zrozumiałem, że kostki są w tym wszystkim najważniejsze i niezbędne jak myszka do komputera – mówi Patryk Strzelewicz. Jak się szybko okazało, miał rację. Dlaczego? Gry fabularne to rodzaj dramy polegającej na wcielaniu się w bohatera w określonym świecie. Może być to kraina fantasy, niczym wspomniany wyżej „Warhammer”, ale też horror, jak popularny „Świat Mroku”, a nawet XVII-wieczna Rzeczpospolita Obojga Narodów, jak w napisanych przez Polaków „Dzikich Polach”.

Zasady rządzące danym światem, mechanika rozgrywki opisane są w grubych podręcznikach, które jednak tworzą tylko ramę dla mistrza gry, czyli osoby, scenariusze poszczególnych zabaw. Te polegają na wspólnym opowiadaniu historii, mistrz gry jest narratorem, uszami i oczami graczy, a bohaterowie gry deklarują mu swoje działania. Upraszczając można powiedzieć, że gra fabularna to improwizowany teatr, z bardzo elastycznym reżyserem, który musi na bieżąco reagować na poczynania „aktorów”. Wspomniany podręcznik, czyli tzw. system, wprowadza reguły rozwiązywania różnych konfliktów: walki, skradania się, ucieczki, a nawet przekonywania innej osoby. W każdej takiej sytuacji o tym, czy dana czynność nam się powiodła, decyduje rzut kostką. Różne kostki – sześcienne, 10-ścienne czy 20-ścienne – są więc w ciągłym użyciu.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Ludzie i Style; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Nos do niszy"
Reklama