„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wirtualni prezydenci

Chociaż wybory dopiero w grudniu, to Papa Kwesi Nduom już jest w Ghanie nazywany prezydentem. A konkretnie: „Prezydentem Facebooka”. Profil polityka polubiło aż 160 tys. osób. Wytrwale goni go kontrkandydat Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, który na swojej stronie ma już 122 tys. fanów, tweetuje intensywniej niż Radosław Sikorski, prowadzi dyskusje z internautami za pomocą Google i ma własne konto na YouTube. Skąd taka kampania w świecie wirtualnym, skoro dostęp ma do niego zaledwie co dziesiąty wyborca?

Politycy w Ghanie obserwują sąsiadów i wolą dmuchać na zimne. Według ostatniego spisu powszechnego już połowa obywateli mieszka w miastach, a większość nie ukończyła jeszcze 35 roku życia. Na rynek wchodzi właśnie najlepiej wykształcone pokolenie w historii, dla którego nie ma jednak godziwej pracy. W oczy kłuje je za to coraz większa przepaść pomiędzy najbogatszymi a resztą społeczeństwa. Młodzi, którzy winą za swoją sytuację obarczają polityków, wystarczająco napatrzyli się na wydarzenia w państwach arabskich i zrozumieli, jak wielką siłę mają uliczne wystąpienia organizowane przez Internet. Od początku tego roku udało im się w ten sposób między innymi zorganizować masowe protesty przeciw podwyżkom cen benzyny w Nigerii i powstrzymać prezydenta Senegalu od założenia rodzinnej dynastii.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną