Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Bronią banku ubogich kobiet

Czy Grameen Bank w Bangladeszu zachowa swój pierwotny charakter? Czy Grameen Bank w Bangladeszu zachowa swój pierwotny charakter? SIPA PRESS / EAST NEWS

Już ponad 600 tys. osób podpisało międzynarodową petycję w obronie Grameen Banku w Bangladeszu. Bank i jego założyciel, ekonomista prof. Muhammad Yunus, dostali w 2006 r. pokojowego Nobla. Pomysł Yunusa był taki, by udzielać najbiedniejszym drobnych pożyczek na rozkręcenie działalności gospodarczej. Korzystały głównie kobiety, które za mikrokredyty kupowały zwierzęta i proste narzędzia, np. maszyny do szycia. Kobiety zajmowały też 9 z 12 miejsc w radzie nadzorczej. Bankiem od wielu lat zarządzał Yunus. W zeszłym roku banglijska premier Sheikh Hasina Wajed, nie zważając na protesty, usunęła Yunusa ze stanowiska. Bank ma nowego szefa wyznaczonego przez władze. Jego przyszłość jest niepewna. Dr Yunus jest w mediach oskarżany o malwersacje, ale zarzuty wydają się nieprzekonujące. Pojawiły się też filmowe dokumenty telewizyjne wyprodukowane w Skandynawii, z których wynika, że mikrokredyty nie działają tak dobrze, jak przedstawiał to Yunus. Jednak obrońcy noblisty podkreślają, że zarzuty są fabrykowane i mają podłoże polityczne, bo premier Hasina, choć kiedyś popierała Yunusa, dziś traktuje go jak politycznego rywala. Do akcji w obronie zachowania pierwotnego charakteru Banku Grameen włączyli się m.in. sekretarz stanu USA Hillary Clinton, byli sekretarze George Shulz i Madeleine Albright oraz były wiceprezydent Al Gore.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną