Wybitny brytyjski fotograf D. Bailey o kobietach i sztuce

Aparat do uwodzenia
Rozmowa z Davidem Baileyem, jednym z najsłynniejszych brytyjskich fotografów, o karierze przystojnego nieuka, który uchwycił w kadrze kawał historii kultury.
David Royston Bailey (ur. 1938 r.) – brytyjski fotograf, który uwiecznił na zdjęciach swingujący Londyn z lat 60., kulturę pop i środowisko hipisowskie z lat 70.
Peter Laurie / Associated Newspa/EAST NEWS

David Royston Bailey (ur. 1938 r.) – brytyjski fotograf, który uwiecznił na zdjęciach swingujący Londyn z lat 60., kulturę pop i środowisko hipisowskie z lat 70.

Kamilla Staszak: – Chyba powinniśmy zacząć od legendy Londynu lat 60.
David Bailey: – Dziś wszyscy o tym mówią, jakby Londyn z tamtych czasów był nie wiadomo czym. A to była zaledwie garstka ludzi. Może 300 osób. Może 500. Nie więcej.

Wpłynęli na cały świat!
To, co wymyślili, szybko stało się maszynką do robienia pieniędzy, a Londyn – rodzajem parku rozrywki. Przyjeżdżało się tu popatrzeć na dziwadła z tamtego okresu, który zresztą chyba nigdy się nie skończył. Ludzie zawsze tęsknią za czasami, które minęły, gdyż wydaje im się, że były bardziej interesujące niż teraźniejszość. Najbardziej interesujące w latach 60. było to, że po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii ludzie z klasy robotniczej dostali głos i mogli zmieniać kulturę, co wcześniej nie było możliwe.

Dlaczego?
Jak nie miało się odpowiedniego brytyjskiego akcentu z klasy wyższej, nie można było nawet marzyć o dostaniu się do pewnych zawodów. Z moim cockneyem, akcentem z nizin, mógłbym wcześniej naprawiać aparaty fotograficzne, ale nie zajmować się fotografowaniem mody.

W jaki więc sposób udało się panu podbić snobistyczny światek mody?
Byłem przystojniakiem i potrafiłem uwodzić.

Podrywał pan redaktorki „Vogue’a”, żeby zdobyć zlecenia na zdjęcia?
To one mnie kokietowały.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną