Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Polityka i obyczaje

Polityka

Filozof Marcin Król w „Dzienniku. Gazecie Prawnej” do przemyślenia: „W dzisiejszym państwie i także w naszym myśleniu o państwie i jego instytucjach jest bardzo wiele niepotrzebnych odruchów powstałych wtedy, kiedy państwo nie było w pełni demokratyczne, a większość obywateli ledwie umiała czytać i pisać”.

Czy po prawej stronie sceny politycznej pojawi się nowe ugrupowanie, w którego skład wejdą Michał Kamiński, Paweł Kowal, Roman Giertych, konserwatywna frakcja PO i jacyś politycy z Solidarnej Polski? Na tak zadane pytanie przez dziennikarza „Polski” Włodzimierz Cimoszewicz udzielił krótkiej odpowiedzi: „A po co? Ci ludzie mogą się spotkać w kawiarni i sobie pogadać. Łatwiej, taniej i z podobnym skutkiem”.

Na murach rozpoczęła się „święta wojna billboardowa”: z jednej strony Krucjata Różańcowa zachęcająca do modlitwy „o ratunek dla ginącej Polski”, z drugiej billboardy o treści: „Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę”. Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek przekonuje w „Gazecie Wyborczej”, by wojny traktować spokojnie: „Dopóki w sposób istotny nie zagrażają porządkowi publicznemu, muszą być one nie tylko tolerowane przez obywateli, ale i chronione przez nasze władze”.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zakończeniu kadencji przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Jak można było przeczytać w „Gazecie Stołecznej”, ekspertom zarzuca się, że wśród ich propozycji przeważa martyrologia. Przykład: „Nawet pierwszą w Warszawie drogę ekspresową nazwali aleją Obrońców Grodna”.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Polityka i obyczaje; s. 122
Reklama