Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Państwo płaci?

„Instytut Idei” - nowy kwartalnik Instytutu Obywatelskiego, think tanku PO. „Instytut Idei” - nowy kwartalnik Instytutu Obywatelskiego, think tanku PO. materiały prasowe

Do uczniów szkół podstawowych z inicjatywy Platformy Obywatelskiej trafi poradnik „Ekonomia jest prosta”. 25-stronicowa książeczka wydana w nakładzie 10 tys. sztuk jest odpowiedzią na aferę Amber Gold. – Ostatnie wydarzenia związane z Amber Gold oraz niski poziom wiedzy prawnej Polaków wskazują, jak ważnym elementem jest edukacja obywatelska – mówi Magdalena Heczko z Instytutu Obywatelskiego, think tanku PO, który wydał książeczkę. W najbliższym czasie do druku trafi też pozycja edukująca gimnazjalistów.

Dzieci z podstawówki dowiedzą się, co to jest barter, karty debetowe i płatnicze. Mają się też nauczyć, że „oszczędzanie to planowanie na przyszłość, dzięki któremu możemy mieć pieniądze nawet wtedy, kiedy ich nie otrzymujemy”. Są też sposoby na planowanie domowego budżetu oraz rady, co robić, gdy pieniędzy nam zabraknie: „w ostateczności możemy też rozważyć zaciągnięcie pożyczki”. Jako najbezpieczniejszą formę oszczędzania IO poleca pożyczenie pieniędzy bankowi. Są też wskazówki, jak odróżnić bank od parabanku („Trzeba sprawdzić, czy w nazwie ma słowo bank, a dla pewności warto zajrzeć do spisu banków w Internecie”).

Na podsumowanie wiadomości na końcu poradnika zamieszczono krzyżówkę. Trochę zdziwiła nas odpowiedź na pytanie: „buduje drogi, płaci strażakom za ich pracę i zajmuje się edukacją” – okazuje się, że poprawna odpowiedź to „państwo”. Wydaje się, że Instytut Obywatelski, zatroskany o edukowanie obywateli, nie powinien zapominać o tym, że na budżet państwa zrzucają się obywatele.

Ten sam Instytut Obywatelski zaczyna wydawać kwartalnik „Instytut Idei”, który stawia sobie za cel „inspirowanie i pobudzanie do działań, zarówno polityków, jak i obywateli” – pisze redakcja w pierwszym numerze poświęconym w całości Europie Środkowej. Pismo ma nie zawierać treści stricte politycznych i ideologicznych. Jarosławowi Makowskiemu, szefowi IO i redaktorowi naczelnemu kwartalnika, udało się namówić do współpracy znanych autorów, m.in. czeskiego publicystę Martina Simeczkę, ekonomistę Ryszarda Petru czy dziennikarza „The Economist” Edwarda Lucasa. W numerze dominują wywiady ze znanymi europejskimi intelektualistami: Tomasem Venclovą, Guyem Sormanem oraz Ivanem Krastevem.

Magazyn ukazywać się będzie w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Jest bezpłatny, w formie drukowanej rozsyłany do wybranych odbiorców (m.in. bibliotek i instytucji naukowych). W formacie PDF dostępny jest na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego.

Polityka 42.2012 (2879) z dnia 17.10.2012; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 12
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną