„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Przeciw tresurze

Szkoły muzyczne: bardziej tresują niż uczą

Większość pedagogów uważa, że w pracy z uczniem trzeba przede wszystkim realizować program i pilnować techniki, mniej zaś istotne jest, czy dziecku podobają się utwory, które wykonuje. Większość pedagogów uważa, że w pracy z uczniem trzeba przede wszystkim realizować program i pilnować techniki, mniej zaś istotne jest, czy dziecku podobają się utwory, które wykonuje. Edward Pond / Masterfile / EAST NEWS
W naszych szkołach muzycznych dominuje stary, autorytarny styl nauczania, bliższy tresurze niż obcowaniu ze sztuką.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostrzegając mankamenty, przymierza się do reformy szkolnictwa artystycznego.Gerhard Leber/EAST NEWS Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostrzegając mankamenty, przymierza się do reformy szkolnictwa artystycznego.

Rodzice posyłają dzieci do szkoły muzycznej z różnych powodów. Czasem dla zaspokojenia własnych niespełnionych ambicji. Czasem sami zauważyli lub ktoś zwrócił im uwagę, że dziecko wykazuje zdolności. Ale coraz częściej też chcą nauki muzyki dla dziecka niekoniecznie z myślą, by uprawiało ją w przyszłości zawodowo. Bywa, że szukają mu po prostu dodatkowego zajęcia, a muzyka uważana jest za zajęcie szlachetne. Stosunkowo nowym motywem jest rozpowszechniane coraz szerzej, również przez media, przekonanie, że nauka muzyki pomaga w ogólnym rozwoju człowieka.

Polityka 47.2012 (2884) z dnia 21.11.2012; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeciw tresurze"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021