Jak zarządzać orkiestrą?

Dryg do dyrygowania
Orkiestra to zespół ludzi, którzy – jak w fabryce czy w korporacji – mają coś razem wykonać. Z jedną różnicą: przedmiotem wykonania jest dzieło sztuki. Jak nimi zarządzać?
Tadeusz Wojciechowski był dyrektorem dyrygentem Filharmonii Łódzkiej.
Tomasz Kamiński/BEW

Tadeusz Wojciechowski był dyrektorem dyrygentem Filharmonii Łódzkiej.

Orkiestra musi pracować pod czyimś kierunkiem. Zdarzyło się w historii muzyki kilka mniej lub bardziej udanych eksperymentów z graniem bez dyrygenta, ale nawet jeśli odbywa się to z powodzeniem, pozostają jeszcze inne problemy do rozwiązania: praktyczne, życiowe. Czyli organizacja pracy, finanse, nuty, plan prób. Oprócz dyrekcji artystycznej niezbędny jest więc management.

Dziś dyrygenci są w coraz trudniejszej sytuacji. Nie mają już tak bezwzględnej władzy i posłuchu jak kiedyś: w demokracji muzycy orkiestrowi też chcą czuć się podmiotowo, nie tylko wykonywać rozkazy. Jerzy Waldorff zatytułował kiedyś swą książkę o wielkich dyrygentach „Diabły i anioły”. Jeśli zastosować tę przenośnię dziś, okaże się, że diabły nie mają już racji bytu, można być tylko aniołem. Kapelmistrza, który spróbuje być diabłem, związki zawodowe oskarżą o mobbing. Nie byłoby litości nawet dla Toscaniniego.

Z drugiej strony, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu, kierownicy orkiestry, czyli mówiąc z angielska menedżerowie, a z niemiecka intendenci, bardzo zyskali na znaczeniu, bo to oni liczą pieniądze.

Mentorzy i liderzy

Dla orkiestry w każdym razie dyrygent nie przestanie być osobą najważniejszą. Jeśli stale pracuje z danym zespołem, musi sobie wypracować z nim stosunki. Jeśli przyjeżdża na gościnne występy – musi szybko zdobyć autorytet, by pociągnąć za sobą muzyków.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną