Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Lato pracy

Letnie festiwale muzyki poważnej

Sol Gabetta pojawi się tego lata na wielu europejskich festiwalach. Sol Gabetta pojawi się tego lata na wielu europejskich festiwalach. Uwe Arens/Sony Classical/Handout/DPA / PAP
Dla melomanów letnie festiwale muzyki klasycznej to kwintesencja przyjemności. Dla muzyków, szczególnie tych młodszych – kolejne miesiące bez szans na urlop.
Khatia Buniatishvili też pracuje w wakacje.Revelli-Beaumont/SIPA/EAST NEWS Khatia Buniatishvili też pracuje w wakacje.

Przez ostatnie trzy lata nie miałam wakacji – wyznała pianistka Khatia Buniatishvili po czerwcowym występie na 41 Stambulskim Festiwalu Muzycznym (na tym samym koncercie Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę za osiągnięcia życia). Fakt bezsprzeczny: najwięcej dziś pracują młodzi muzycy. Ci, którzy dopiero muszą się przebić albo zaczynają się przebijać. Obecność na festiwalach letnich wyznacza kolejne ważne etapy w ich karierze.

26-letnia Gruzinka na przełomie sierpnia i września będzie solistką na tournée I, Culture Orchestra – międzynarodowej orkiestry młodzieżowej Instytutu Adama Mickiewicza. W zespole będą grać również rodacy Khatii obok innych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego. Odwiedzą wspólnie Gdańsk, Reykjavík, Göteborg, Kopenhagę, Tallin i Kijów.

Jednak dla pianistki to będzie tylko zwieńczenie intensywnego sezonu letniego. Jeszcze w czerwcu zagrała w Bad Kissingen (w ramach Kissinger Sommer), w lipcu pokaże się kilkakrotnie na dwóch prestiżowych szwajcarskich festiwalach: w Verbier, obchodzącym w tym roku swoje dwudziestolecie, i w Gstaad, stworzonym jeszcze przez Yehudiego Menuhina. W sierpniu otworzy Engadin Festival, także w Szwajcarii, zagra na festiwalach we francuskim Annecy, austriackim Villach i Grafenegg. A dalej – cóż, znów kolejny sezon i kierat sal koncertowych.

Khatię wyniósł na szczyty zdobyty przed pięciu laty brązowy medal i nagroda publiczności na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, ale z pewnością wiele też dało jej wsparcie wielkiej Marthy Argerich, która zaprosiła ją kilkakrotnie – jak wielu innych młodych artystów, których chętnie wspiera – na swój festiwal Progetto Martha Argerich w Lugano (czerwiec). Martha lubi gromadzić wokół siebie muzycznych przyjaciół, a przynależność do jej kręgu otwiera kolejne drzwi.

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Lato pracy"
Reklama