W Platformie wszyscy wpatrują się w jeden punkt podziałki na słupku partyjnych sondaży – z liczbą 20 proc. Panuje przekonanie, że jeśli spadną poniżej tego progu, to koniec.
Stają się coraz śmielsi. Są przekonani, że nadchodzi ich czas. Oburzają się, kiedy nazywa się ich faszystami. Oni chcą tylko Polski dla Polaków. Bez lewaków.
Rzecz działa się w Kraśniku, a więc z dala od areny głównych zmagań politycznych, jaką stał się w miniony weekend Śląsk wraz z Zagłębiem.
Jeśli 16 mln członków OFE naprawdę zechce część swoich składek pozostawić funduszom, rząd nie będzie mógł zrobić im krzywdy. Z każdego z trzech przedstawionych wariantów wynika, że to my zdecydujemy o przyszłości drugiego filara. Dlatego właśnie jest ona niepewna.
W ostatnim spisie powszechnym GUS badał m.in. przynależność narodowo-etniczną mieszkańców Polski. W kwestionariusz można było wpisać każdą, z którą identyfikowała się spisywana osoba.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi IPN wciąż nie zakończył śledztwa w sprawie zamachu tureckiego terrorysty Mehmeta Ali Ağcy na papieża Jana Pawła II w 1981 r.
Zużywamy pięć razy mniej morfiny niż w Europie Zachodniej. Ale to nie znaczy, że polski rak boli pięć razy mniej.
Jeśli moja nieobecność na Facebooku oznacza, że nie żyję – to ja chętnie umarłem.
„W imię Boga wszechmogącego” – zgodnie z propozycją Jarosława Kaczyńskiego tak właśnie powinna zaczynać się konstytucja. To zbędne. Państwo w wielu miejscach funkcjonuje tak, jakby się właśnie w ten sposób rozpoczynała.
Gdy europejski trend jest taki, żeby się wyciszać, Polska podkręca głośniki i liberalizuje normy.
O tym, jak to się dzieje, że w porządnym domu maltretuje i zabija się dziecko - mówi Jolanta Zmarzlik, psycholog i biegły sądowy.
To od początku był złowieszczy trójkąt. Żona, mąż i jego o 42 lata młodsza kochanka. Coś musiało się stać...
Żeby wygrać przetarg na zamówienie publiczne, wystarczy zaproponować najniższą cenę. Na podstawie tego kryterium rozstrzyga się ponad 90 proc. przetargów w budownictwie. Trudno policzyć, ile dzięki temu oszczędzamy, straty natomiast rosną lawinowo.
O pułapkach neoliberalizmu i ryzykownych dalekosiężnych inwestycjach, które opłacać może tylko państwo - mówi Robert H. Wade.
Domowa do niedawna zabawa w warzenie piwa zamieniła się w piwną rewolucję. Co z tego wynikło?
Rośnie grupa ludzi gotowych – tak jak Edward Snowden – poświęcić własne bezpieczeństwo w obronie społecznego interesu. To sygnaliści, whistleblowerzy.
Brutalność premiera Erdoğana jest niewytłumaczalna, ale dorabianie mu gęby autorytarnego islamisty to jeszcze większy absurd. Turcja wymyka się stereotypom.
Prezydent Rosji pozwolił, aby jedna z kremlowskich frakcji – siłowicy – zdominowała jego otoczenie. Dlatego traci równowagę, która jest tajemnicą jego potęgi.
Jako odpowiedzialny obywatel USA nie mogłem dłużej uczestniczyć w ukrywaniu informacji przed opinią publiczną – oświadczył Daniel Ellsberg i oddał się w ręce FBI. To on jest patronem tych wszystkich, którzy w imię dobrej sprawy ujawniają mroczne sekrety władzy.
Stanisławowi Kani z pewnością sporo można zarzucić. Nie zmienia to faktu, iż nie zasłużył na sposób, w jaki został potraktowany przez Ludwika Stommę.
Rozmowa z prof. Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego, o jej nieprzerwanym sporze ze środowiskiem profesorskim.
Skąd pojawił się Mieszko I, który z niczego stworzył zalążki państwa polskiego? Długo przypisywano mu skandynawskie korzenie, teraz wraca koncepcja, że pochodził z Wielkich Moraw.
Lekko, bezpretensjonalnie, łamiąc wszelkie zasady obowiązujące w klasycznych dokumentach, opowiada o dziwności świata.
W „Dziewczynie z lilią” wszystko zostaje ze sobą wymieszane i wrzucone do tej rupieciarni.
Choć to zdecydowanie słabszy kawałek familijnego kina, rodzice i tak nie powstrzymają się przed kupnem biletu.
Ostatnia opera 80-letniego Verdiego „Falstaff” nie jest w Polsce grywana tak często, jak na to zasługuje.
Obraz jest konsekwentnie budowany z prostych, a wyrafinowanych elementów, kostiumów o symbolicznych barwach oraz ruchu scenicznego, innego w przypadku każdej z postaci.
Autor mistrzowsko buduje duszne sytuacje bez wyjścia, prowadzi nas przez piekło, po to jednak, by pokazać cienkie nitki łączące bliskich ludzi.
Jest to opowieść o tym, jak kilkupokoleniowa kocia rodzina pod wodzą kocura Riko skolonizowała ogród i dom autorów, którzy sprowadzili się na warszawską Białołękę.
Rozbudowanie intrygi pozwoliło pisarce na wykazanie się w dziedzinie, w której jest najlepsza, czyli w kreacji bohaterów.
Niezwykły talent członków grupy polega głównie na tym, że swojego natchnionego misterium nie przesłodzili i ostatecznie nie zamienili w kicz.
Wspaniała wizytówka młodego zespołu.
24 lata po wolnych wyborach teatr pyta: Polska wolna, ale od czego i dla kogo?
Po 30 latach wracam na plac zabaw. W nowej roli. Ale mam wrażenie, że nie tylko moja rola się zmieniła. Wszystko tu już jest inne.
Rozmowa z czeskim reżyserem Jiřím Menzlem o 75 rocznicy urodzin, niewesołym świecie i pięknych kobietach.
Mamy już u nas książki, w których Jorge Bergoglio sam mówi, kim i jaki jest. Wyłania się z nich obraz naprawdę ciekawy.
Dla melomanów letnie festiwale muzyki klasycznej to kwintesencja przyjemności. Dla muzyków, szczególnie tych młodszych – kolejne miesiące bez szans na urlop.
Ilona Felicjańska podbija rynek intymnym Blitzkriegiem. Jej aktualna biografia przynosi obrazki, przy których „50 twarzy Greya” to „Awantura o Basię”. Była modelka wyznaje, że małżonek regularnie upominał się o obowiązkową miłość francuską w ramach małżeńskiego abonamentu. Po przejściu na cyfryzację abonent zbankrutował.
Przygrywają sobie na garnkach i patelniach, śpiewają o tym, co ich dręczy – gdy Zachód narzeka na schyłek muzyki zaangażowanej, Turcja i inne regiony świata odkrywają pieśni protestu.
Papieros elektroniczny stał się już jednym z symboli naszych czasów. Na tyle popularnym, że świat stanął przed dylematem: zabraniać czy tolerować.
Czy Google Glass będzie przełomem większym niż smartfony? Uwolni nam ręce? Możliwe. Podobnie jak to, że przy okazji ostatecznie nas zniewoli.
Debatę publiczną w minionych dniach zdominowały dwa zagadnienia: jak sfinansować partie polityczne i jak sfinansować świadczenia emerytalne.
Odbyły się konwencje wyborcze, czyli kongresy dwóch partii – PiS i PO. Partie te – przynajmniej w przekonaniu ich dotychczasowych wyborców – wszystko dzieli. Ja przepraszam, jedno je łączy. I PiS, i PO nie wiedzą, co z tym fantem zrobić.
Do polskich korzeni przyznaje się ponad 200 tys. mieszkańców Teksasu. Wielu z nich to potomkowie najstarszych śląskich emigrantów, wciąż żyjący w zwartych społecznościach.