Świat

Europa chce Snowdena

Coraz liczniejsze grono europejskich polityków domaga się od swoich rządów udzielenia azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi. Ten były amerykański agent, który zbiegł z USA i jeszcze 1 lipca przebywał prawdopodobnie na lotnisku w Moskwie, przekazał redakcjom niemieckiego „Der Spiegel” i brytyjskiego „The Guardian” informacje o tym, że jego były pracodawca – amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – na ogromną skalę inwigilował urzędników i liderów Unii Europejskiej. Według raportu z 2010 r. NSA podsłuchiwała m.in. unijne przedstawicielstwa w Nowym Jorku i przy ONZ. Amerykańskie pluskwy zainstalowano również w ambasadach Francji i Grecji w USA.

Informacje o amerykańskim szpiegostwie wobec Europejczyków pojawiły się w chwili, gdy obie strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu. Zbulwersowany tym przewodniczący europarlamentu Martin Schulz zapowiedział, że może to zaważyć na losie rozmów handlowych. Krok dalej poszedł lider niemieckich Zielonych Jürgen Trittin, który uznał Snowdena za „bohatera Europy” i domaga się przyznania mu azylu w Niemczech. O Snowdena pokłócili się we Francji Marine Le Pen i Jean-Luc Mélenchon, liderzy odpowiednio skrajnej prawicy i lewicy – poszło o to, kto pierwszy zaprosił Snowdena do Francji. Amerykanie na razie nie komentują tej licytacji.

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną