„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Europa chce Snowdena

Coraz liczniejsze grono europejskich polityków domaga się od swoich rządów udzielenia azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi. Ten były amerykański agent, który zbiegł z USA i jeszcze 1 lipca przebywał prawdopodobnie na lotnisku w Moskwie, przekazał redakcjom niemieckiego „Der Spiegel” i brytyjskiego „The Guardian” informacje o tym, że jego były pracodawca – amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – na ogromną skalę inwigilował urzędników i liderów Unii Europejskiej. Według raportu z 2010 r. NSA podsłuchiwała m.in. unijne przedstawicielstwa w Nowym Jorku i przy ONZ. Amerykańskie pluskwy zainstalowano również w ambasadach Francji i Grecji w USA.

Informacje o amerykańskim szpiegostwie wobec Europejczyków pojawiły się w chwili, gdy obie strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu. Zbulwersowany tym przewodniczący europarlamentu Martin Schulz zapowiedział, że może to zaważyć na losie rozmów handlowych. Krok dalej poszedł lider niemieckich Zielonych Jürgen Trittin, który uznał Snowdena za „bohatera Europy” i domaga się przyznania mu azylu w Niemczech. O Snowdena pokłócili się we Francji Marine Le Pen i Jean-Luc Mélenchon, liderzy odpowiednio skrajnej prawicy i lewicy – poszło o to, kto pierwszy zaprosił Snowdena do Francji. Amerykanie na razie nie komentują tej licytacji.

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną