Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Czeski Berlusconi

Andrej Babisz Andrej Babisz Martin Sterba, Josef Horazny/CTK / PAP

Padł chiński mur między biznesem, polityką a mediami – tak znany dziennikarz Karel Hviżdiala skomentował transakcję, na mocy której czeski miliarder Andrej Babisz został właścicielem dwóch ogólnokrajowych dzienników. Babisz nie kryje politycznych ambicji i energicznie promuje swoją partię ANO. Teraz dodatkowo zaskoczył wszystkich, kupując wydawnictwo Mafra wraz z dwoma należącymi do niego wpływowymi dziennikami „Dnes” i „Lidove Noviny”.

Sam Babisz na konferencji prasowej poświęconej transakcji zapewniał, że nie chce ingerować w redagowanie gazet. W ogóle nie zamierzam rozmawiać z dziennikarzami – zapowiedział, po czym po kilku godzinach zadzwonił bezpośrednio do reportera, który z ramienia „Lidovych Novin” tę konferencję prasową obsługiwał. Dopytywał, dlaczego jego gazeta w ogóle nie wspomniała o tym wydarzeniu. Cała konkurencja o tej konferencji pisze, a wy nie? A wiecie, że fotografia mojej gęby podnosi sprzedaż – irytował się nowy właściciel. Reporter rozmowę tę nagrał i opublikował.

Planowo wybory w Czechach przypadają w przyszłym roku, ale w związku z trwającym kryzysem politycznym nie sposób wykluczyć, że odbędą się przed terminem, jeszcze tej jesieni. Partia ANO nie przekracza w sondażach progu wyborczego, przynajmniej na razie.

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną