Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Między mitem a rozumem

Lem przegrywa z Sapkowskim

Pilot Pirx, bohater zapomniany. Pilot Pirx, bohater zapomniany. Anders Lejczak/www.colacola.se
W walce o uczucia czytelników pilot Pirx przegrał z Wiedźminem. Dlaczego odwróciliśmy się od Stanisława Lema i klasycznej SF, od przyszłości wolimy przeszłość albo świat po Apokalipsie?
Wiedźmin, bohater eksportowy.CD PROJEKT/materiały prasowe Wiedźmin, bohater eksportowy.

Mamy kłopot z przyszłością. Trudno się nią zajmować, bo przecież jeszcze nie istnieje, mawiają filozofowie. Żyjmy tu i teraz, ciesząc się dziś owocami ciężko wypracowanego dobrobytu – wielokrotnie przekonywał premier, dodając, że nie jest od tego, żeby sprawiać ludziom przykrość trudnymi reformami. Alain Touraine, wielka postać francuskiej socjologii, w najnowszej swej książce „Po kryzysie” (Oficyna Naukowa, 2013 r.) zastanawia się, dlaczego największy kryzys kapitalizmu od Wielkiej Depresji okresu międzywojennego nie wywołał lawiny nowych, odkrywczych pomysłów na urządzenie świata.

Polityka 37.2013 (2924) z dnia 10.09.2013; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Między mitem a rozumem"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022