To kolejna z mód. Rodzicielskie radary, do niedawna nastawione na wykrywanie u potomstwa dysleksji, dysgrafii czy ADHD, przestrajają się na wychwytywanie dziecięcych zdolności. Jak to robić, by nie zatruć młodym dzieciństwa?
Solidarność wraca. Wychodzi na ulice. Ze szturmówkami, na których widnieje pisana solidarycą nazwa. Z legendą, do której wciąż się odwołuje. Na moje oko to już ostatni powrót Solidarności. Jej triumf albo zgon.
Prezes Jarosław Kaczyński powrócił z wakacji w doskonałej formie. Wyraźnie przekonany, że jego „nowe państwo” jest w zasięgu ręki.
Długo trwały dyskusje, czy Jarosław Gowin woli być wyrzucony z Platformy, czy chce sam odejść. W końcu odszedł sam, choć wyrzucenie miał niemal pewne i to jeszcze w tym tygodniu.
Zapowiedziane zmiany w OFE wywołują gwałtowne reakcje, ponieważ gra idzie o ogromną stawkę. Jak na nich wyjdziemy?
Kwestia syryjska staje się coraz trudniejsza do rozwiązania.
Osiem lat Angeli Merkel, sześć Donalda Tuska. W dzisiejszej poróżnionej Europie nie ma wielu szefów rządów, którzy by tak długo i tak blisko ze sobą współpracowali. Teraz Angela Merkel staje przed próbą wyborczą. Jej wynik jest ważny dla Polski i dla Donalda Tuska.
Nie da się wyprowadzić religii ze szkoły bez renegocjacji konkordatu. Ale w tym dokumencie nie ma mowy o pieniądzach. Może czas kryzysu i cięć budżetowych to dobry moment, by się zastanowić, czy państwo powinno finansować ewangelizację.
Zdzisław Pupa, nowy senator z PiS wygrał ważną dla prezesa Kaczyńskiego batalię na Podkarpaciu. Teraz ma być tu tylko lepiej. W regionie krąży powiedzenie, że wyżej Pupy nie podskoczysz.
Karlica z Wrocławia urodziła dziecko. Takich sytuacji w zasadzie się nie przewiduje.
Tłumią strach i próbują żyć szczęśliwie. Jeśli umieją. Ci z crohnem.
Artykuł „Rodzice swoich rodziców” (POLITYKA 35) wzbudził wyjątkowo żywą reakcję czytelników, czego wyrazem była gorąca dyskusja na naszych profilach na serwisach społecznościowych (Facebooku, Twitterze, Google+), a także obfita korespondencja do redakcji.
Znów pożyczamy. Jedni, bo odzyskują optymizm, inni przeciwnie, bo nie starcza im do pierwszego. Rząd chce, by Polacy więcej pożyczali, ale się nie zapożyczali. Przyganiał kocioł garnkowi...
Wiemy tyle: zamiast polskiej słoniny w transporcie do Rosji znalazł się hiszpański „szpik”. Intryga jest porywająca. Ciekawe, kto tu komu podłożył świnię?
Microsoft kupuje dział produkcji telefonów i smartfonów w Nokii, jeszcze niedawno światowego lidera w sprzedaży telefonów komórkowych. Ta fuzja jest wymierzona w Samsunga, Apple i w Chińczyków.
Amerykańska interwencja w Syrii może być ostatnią na wiele lat, bo Stany Zjednoczone nie chcą już pilnować świata. To zła wiadomość, nawet dla ich przeciwników.
Przez pół roku nowy papież Franciszek niby niczego w Kościele nie zmienił, a jednak zmienił zadziwiająco wiele.
Im bliżej końca międzynarodowej okupacji Afganistanu, tym więcej wskazuje na to, że przyszłość tego kraju ma twarz brodatego przywódcy talibów mułły Omara.
Przez lata uważano, że chilijski poeta i noblista Pablo Neruda zmarł na raka prostaty. Teraz okazuje się, że wersja o politycznym skrytobójstwie 40 lat temu jest coraz bardziej prawdopodobna.
W pierwszych latach po wojnie Polacy poszukiwali stabilizacji i ciepła domowego ogniska. Pomagały im w tym ogłoszenia matrymonialne.
Komputery nie przetłumaczą jeszcze „Pana Tadeusza” na chiński, ale z przekładami tekstów specjalistycznych radzą sobie już prawie tak dobrze jak ludzie.
Skoro nie da się wyeliminować alkoholu z życia społecznego, zacznijmy uczyć młodzież, jak go pić. To równie ważne jak edukacja seksualna.
13 edycja konkursu POLITYKI już okazała się szczęśliwa dla piętnastki młodych naukowców: wszyscy finaliści otrzymają po co najmniej 5 tys. zł. Pięcioro spośród nich wkrótce zostanie laureatami naszych Nagród Naukowych. Wręczymy im jednorazowe stypendia po 30 tys. zł.
Modelowo skonstruowana opowieść o wybujałej ambicji 27-letniego pracownika niższego szczebla wielkiej firmy telekomunikacyjnej.
Przejmująca opowieść o macierzyństwie i adopcji.
Czołówka polskich aktorów bawi się swoimi rólkami. A piosenki Marianowicza i Wasowskiego w ich wykonaniu mają urok starych bibelotów.
Poemat miłosny, arabska baśń i seans psychoanalityczny.
Blisko 40 twórców prezentuje w Zachęcie własne wizje krajobrazu wyznaniowego Stanów Zjednoczonych.
U Bolańo króluje niedopowiedzenie, pomiędzy banalnymi zdarzeniami toczy się inna fabuła, zapis stanów wewnętrznych.
Akcja toczy się niespiesznie, spowalniana przez gęsto wplecione w tekst rozważania filozoficzne na temat dobra i zła, cierpienia czy Boga.
Ziemowit Szczerek w swojej książce o Ukrainie łączy schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo.
Koncert muzyki Witolda Lutosławskiego, jeden z ciekawszych punktów programu tegorocznego festiwalu Chopin i Jego Europa, doczekał się już swojej wersji płytowej.
Na rewersie okładki jest zdjęcie artystki z tortem urodzinowym, ale tak naprawdę ta płyta to prezent dla fanów, oczekiwany od kilku lat.
Trent Reznor w tekstach jak zwykle mroczny i skupiony wokół problemu samobójstwa. To czytelny powrót do prostej, oszczędnej, syntezatorowej stylistyki znanej dobrze z albumów NIN z lat 90.
Lem się nigdy nie zestarzeje. Jestem dumny, że moja adaptacja „Kongresu futurologicznego” została zaakceptowana przez rodzinę Lema, mimo że nie jest zbyt wierna literackiemu pierwowzorowi - mówi Ari Folman.
W walce o uczucia czytelników pilot Pirx przegrał z Wiedźminem. Dlaczego odwróciliśmy się od Stanisława Lema i klasycznej SF, od przyszłości wolimy przeszłość albo świat po Apokalipsie?
Piszę ten tekst wzburzony, no, może trochę się drapuję, ale mimo wszystko... Mój własny Wrocław, który dla piaru zdolny jest zapożyczyć się u samego diabła, właśnie popełnia „piarowe samobójstwo” w związku z hałasem wokół wykładu i przyznania doktoratu honoris causa Zygmuntowi Baumanowi.
Siedem najważniejszych polonezów Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza ukazało się właśnie nakładem Deutsche Grammophon. Polonezy, które tańczyła niegdyś cała Europa, inspirują do dziś.
Łączył kulturę niską i wysoką w ten sposób, że nigdy nie wychodziła z tego średnia. Przed 20 rocznicą śmierci Franka Zappy usłyszymy wielki koncert jego muzyki na polskiej scenie.
Najbardziej znana telewizyjna hostessa i seksbomba Dominika Zasiewska, zwana Wodzianką, postanowiła powiększyć sobie pośladki. Mało tego, postanowiła zrobić to w telewizyjnym programie „Klinika urody”. Wyszło bombowo i brzoskwiniowo. Nie lubimy wkładać nosa w czyjeś intymne sprawy, ale w tym przypadku trudno się oprzeć.
Marek Minchberg był niekwestionowanym królem polskiego hazardu. Abdykował po cichutku.
Amerykanie chcieli zmniejszyć straty wojenne, założyli więc jednostkę rozpoznania kulturowo-obyczajowego. Jest częścią CIA.
Polską reprezentację czeka właśnie najważniejszy mecz w jej historii. Bo Puchar Davisa to wersja tenisa z silnymi akcentami patriotycznymi.
Krytycy przemilczeli „Wałęsę”, a jury przeoczyło kilka świetnych filmów. W Wenecji zakończył się 70 festiwal światowego kina.
Z dala od oczu przełożonych księża oddawali się namiętnościom, także tym przestępczym. Praktyka ta dokonuje teraz żywota na małej karaibskiej wyspie.
Wypowiadając się o sytuacji w polskim biznesie, prezes Jarosław Kaczyński przyznał, że „Polsce potrzebni są Gatesowie, a nie tępi faceci, którzy chcą mieć willę z basenem”.
W ciągu tych 20 lat pomysłów na Borne Sulinowo – kiedyś poligon niemiecki, a potem sowiecki – było wiele: uzdrowisko, miasto spokojnej starości, baza NATO, elitarny kampus uniwersytecki, skansen prezentujący historię zimnej wojny i całe mnóstwo innych. A powstało po prostu miasto.