Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Werdykt z kosmosu

Filmowa Wenecja odpłynęła

Największy przeoczony: „Grawitacja” Alfonso Cuarona. Największy przeoczony: „Grawitacja” Alfonso Cuarona. Warner Bros. Entertainment
Krytycy przemilczeli „Wałęsę”, a jury przeoczyło kilka świetnych filmów. W Wenecji zakończył się 70 festiwal światowego kina.
Danutę i Lecha Wałęsów, aktorów ich odtwarzających i Andrzeja Wajdę przyjęto w Wenecji owacjami.Andrew Medichini/AP/EAST NEWS Danutę i Lecha Wałęsów, aktorów ich odtwarzających i Andrzeja Wajdę przyjęto w Wenecji owacjami.

W pokazywanym premierowo na jubileuszowym festiwalu w Wenecji „Wałęsie. Człowieku z nadziei” jest scena, w której uczestnicy wydarzeń Sierpnia ’80, rozczarowani brakiem informacji o ich strajku w cenzurowanej polskiej prasie, wpadają na pomysł, by sprowadzić do Stoczni Gdańskiej dziennikarzy zagranicznych. Zrządzeniem losu, dokładnie w tym samym czasie w Sopocie odbywa się międzynarodowy festiwal piosenki, wtedy noszący nazwę Międzynarodowego Festiwalu Interwizji.

Polityka 37.2013 (2924) z dnia 10.09.2013; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Werdykt z kosmosu"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022