„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Komu dzwoni Nokia

Zmiany u fińskiego giganta telefonii komórkowej

Microsoft liczy, że transakcja z Nokią wzmocni jego szanse na rynku mobilnego Internetu i pozwoli na rozepchnięcie się przynajmniej do 15 proc. Microsoft liczy, że transakcja z Nokią wzmocni jego szanse na rynku mobilnego Internetu i pozwoli na rozepchnięcie się przynajmniej do 15 proc. Dado Ruvic/Reuters / Forum
Microsoft kupuje dział produkcji telefonów i smartfonów w Nokii, jeszcze niedawno światowego lidera w sprzedaży telefonów komórkowych. Ta fuzja jest wymierzona w Samsunga, Apple i w Chińczyków.
Początki fińskiego giganta sięgają połowy 1865 r.  Nokianvirta  to nazwa rzeki, nad którą stał młyn Nokia produkujący papier. Potem firma dodała wyroby gumowe i elektryczne.Nokia Początki fińskiego giganta sięgają połowy 1865 r. Nokianvirta to nazwa rzeki, nad którą stał młyn Nokia produkujący papier. Potem firma dodała wyroby gumowe i elektryczne.

Fani Nokii mogą spać spokojnie – założona w 1865 r. fińska firma nie przestaje istnieć. Pozbywa się jedynie części produkującej telefony komórkowe. Od kilkunastu miesięcy przynosi straty, a kwartalna sprzedaż spadła z poziomu 7 mld euro w 2010 r. do zaledwie 2,7 mld w drugim kwartale br. Miało być inaczej, gdy trzy lata temu prezesurę Nokii objął Stephen Elop, wcześniej wysokiej rangi menedżer w Microsofcie. To on, pierwszy obcokrajowiec na czele okrętu flagowego fińskiej gospodarki, doprowadził do strategicznego sojuszu Nokii z amerykańskim gigantem informatycznym – nowe telefony zaprojektowane w Helsinkach miały być wyposażone w system operacyjny Windows.

Polityka 37.2013 (2924) z dnia 10.09.2013; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Komu dzwoni Nokia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020