Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Komu dzwoni Nokia

Zmiany u fińskiego giganta telefonii komórkowej

Microsoft liczy, że transakcja z Nokią wzmocni jego szanse na rynku mobilnego Internetu i pozwoli na rozepchnięcie się przynajmniej do 15 proc. Microsoft liczy, że transakcja z Nokią wzmocni jego szanse na rynku mobilnego Internetu i pozwoli na rozepchnięcie się przynajmniej do 15 proc. Dado Ruvic/Reuters / Forum
Microsoft kupuje dział produkcji telefonów i smartfonów w Nokii, jeszcze niedawno światowego lidera w sprzedaży telefonów komórkowych. Ta fuzja jest wymierzona w Samsunga, Apple i w Chińczyków.
Początki fińskiego giganta sięgają połowy 1865 r.  Nokianvirta  to nazwa rzeki, nad którą stał młyn Nokia produkujący papier. Potem firma dodała wyroby gumowe i elektryczne.Nokia Początki fińskiego giganta sięgają połowy 1865 r. Nokianvirta to nazwa rzeki, nad którą stał młyn Nokia produkujący papier. Potem firma dodała wyroby gumowe i elektryczne.

Fani Nokii mogą spać spokojnie – założona w 1865 r. fińska firma nie przestaje istnieć. Pozbywa się jedynie części produkującej telefony komórkowe. Od kilkunastu miesięcy przynosi straty, a kwartalna sprzedaż spadła z poziomu 7 mld euro w 2010 r. do zaledwie 2,7 mld w drugim kwartale br. Miało być inaczej, gdy trzy lata temu prezesurę Nokii objął Stephen Elop, wcześniej wysokiej rangi menedżer w Microsofcie. To on, pierwszy obcokrajowiec na czele okrętu flagowego fińskiej gospodarki, doprowadził do strategicznego sojuszu Nokii z amerykańskim gigantem informatycznym – nowe telefony zaprojektowane w Helsinkach miały być wyposażone w system operacyjny Windows.

Polityka 37.2013 (2924) z dnia 10.09.2013; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Komu dzwoni Nokia"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >