Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Antypody bardziej w prawo

Tony Abbott - nowy premier Australii w sportowym stylu. Tony Abbott - nowy premier Australii w sportowym stylu. Jay Town/REX/Newspix / EAST NEWS

Nowym premierem Australii będzie 55-letni Tony Abbott. Stoi na czele konserwatywnej koalicji, która po 6 latach w opozycji zdołała wreszcie pokonać lewicową Partię Pracy. Abbott, który nie stroni od mizoginii, przedstawiał się w kampanii – w odróżnieniu od pogrążonych w wewnętrznych sporach chaotycznych laburzystów – jako kandydat na zdyscyplinowanego, wręcz surowego męża stanu. Pierwszy dzień po zwycięstwie rozpoczął już o 6.30 rano od przejażdżki na kolarzówce, po czym zmienił trykot na garnitur i rozpoczął serię spotkań z urzędnikami, którzy mają doprowadzić do realizacji jego trzech głównych obietnic wyborczych. Australijczykom spodobało się, że Abbott chce zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów, których łodzie mają być zawracane do Indonezji i Papui-Nowej Gwinei. Konserwatyści przyrzekli także uchylenie podatku od emisji gazów cieplarnianych, który obciąża australijskie przedsiębiorstwa, i zapowiadają, że m.in. polityką cięć zdołają podtrzymać trwającą od 22 lat dobrą koniunkturę w gospodarce. W wyborach kompletną porażkę poniósł za to założyciel portalu Wikileaks Julian Assange (zdobył ok. 1 proc. głosów w stanie Wiktoria), za to mandat wywalczyła startująca z ramienia Partii Pracy 42-letnia Nova Peris, złota medalistka olimpijska z 1996 r. w hokeju na trawie, która jest pierwszą Aborygenką wybraną do australijskiego parlamentu.

Polityka 37.2013 (2924) z dnia 10.09.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną