„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Metalowa Viktoriya

Metallica na pianinie

Już samo patrzenie na to, jak uwijają się palce pani Yermolyevej na biało-czarnej klawiaturze, to hipnotyzujący widok. Już samo patrzenie na to, jak uwijają się palce pani Yermolyevej na biało-czarnej klawiaturze, to hipnotyzujący widok. Archiwum prywatne
Była świetnie zapowiadającą się klasyczną pianistką. Rzuciła to i została ulubienicą słuchaczy heavy metalu.
Najciekawsze, że każdy z coverowanych utworów to dzieło niejako napisane od nowa.Archiwum prywatne Najciekawsze, że każdy z coverowanych utworów to dzieło niejako napisane od nowa.

O, mamo (…) Mozarta mam już dość. Jego menuety dają mi w kość. Zamiast grać jego muzykę, wolę Metallikę. Co dzień bierze mnie cholera, że nie gram Slayera” – śpiewał Paweł Kukiz w piosence grupy Piersi. Viktoriya też wolała Slayera. Więc rzuciła filharmonię i została gwiazdą YouTube. Tu gra „Raining Blood” rzeczonego trash-metalowego zespołu. Na pianinie. Nie jakąś tam jedwabistą wersję do puszczenia w Chilli Zet jako podkład pod prasowanie. Agresywną, brutalną, surową – jak pierwowzór. Drobna Viktoriya bombarduje z taką pasją, że ortodoksyjni wyznawcy Slayera ślą propozycje matrymonialne.

Viktoriya gra też „Toxicity” grupy System Of A Down. Klawisze Rolanda, na których Romuald Lipko intonuje „Takie tango” jedną ręką, tym razem wydają z siebie harmonie znacznie bardziej dzikie i niepokojące. Klip obejrzało w YouTube prawie 5 mln ludzi. Jej wszystkie nagrania: ponad 62 mln internautów. „Nie wiedziałem, że pianino może brzmieć jak piekło” – pisze jeden z nich.

Niedopasowana

Pianistka nazywa się Viktoriya Yermolyeva. Rocznik 1978. Urodziła się w Kijowie, gdzie odebrała wykształcenie muzyczne w Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Studia podyplomowe ukończyła w renomowanych: Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze oraz w International Piano Academy we włoskiej Imoli. Do tego jeszcze dyplom z wyróżnieniem Konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Była prymuską. Nauczyciele uważali ją za wybitny talent.

Trenowałam łyżwiarstwo, aż pewnego dnia poprosiłam mamę, żeby znalazła mi zajęcie, które nie będzie związane z przewracaniem się na ziemię – Yermolyeva mówi o narodzinach swojej pasji.

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Ludzie i style; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Metalowa Viktoriya"
Reklama