W pracy solowej wchodzę do pustej przestrzeni i rozglądam się jak John Travolta w memach, potem sama muszę ją zapełnić – mówi Hania Rani, podziwiana na świecie polska pianistka i kompozytorka, w przededniu wydania płyty „Ghosts”.
Lidia Grychtołówna, laureatka konkursu chopinowskiego z 1955 r., a dziś najstarsza koncertująca pianistka w Europie, obchodzi 18 lipca 95. urodziny.
To druga płyta firmowana przez Polskie Radio Chopin (nadawane w internecie oraz w systemie DAB+) przypominająca nagrania naszych dawnych mistrzów.
Tworzenie fortepianu u Steinwaya trwa przeważnie rok. I głównie to ręczna robota.
Szymon Nehring z Krakowa wygrał jeden z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie.
Gdyby w latach 80. student z Krakowa nie musiał naprawić swojego fortepianu, mogłaby nie powstać viola organista – niezwykły instrument według szkiców Leonarda, którym zainteresowała się nawet Björk.
Z muzyką Chopina jest jak z dzieckiem: trzeba się o nią stale troszczyć, ale w zamian dostarcza ci wciąż nowych wrażeń – mówi nam chiński pianista Yundi Li, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku i juror tegorocznej edycji, która rozpocznie się 1 października.
Przyglądaliśmy się, jak Krystian Zimerman podbija świat trzema ostatnimi sonatami Ludwiga van Beethovena.
Była świetnie zapowiadającą się klasyczną pianistką. Rzuciła to i została ulubienicą słuchaczy heavy metalu.
Na festiwalu w Bregencji kolejne, po „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego i „Pasażerce” Mieczysława Weinberga, odkrycie związane z Polską: prawykonanie opery Andrzeja Czajkowskiego „Kupiec wenecki”. Okazała się dziełem wybitnym.