Kultura

Polska jesień

Polska jesień. Najlepsze komiksy września

materiały prasowe
Ten rok obfituje w polskie albumy: od mocnych kontrkulturowych po dziecięce.
materiały prasowe

Przygody zamaskowanego ekoterrorysty z Polski to z pewnością nie jest komiks dla każdego. Czarny, drastyczny humor, niepoprawność polityczna i radykalny przekaz zawsze były wizytówką serii Ryszarda Dąbrowskiego, do której należy „Likwidator w Hiszpanii” (Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka). Tym razem jednak autor umieścił w scenariuszu więcej celnych gagów, dodał opowieści dynamiki i pomieszał wątki polityczne z fantastyką, ciekawie przedstawiając starcie różnych stron w hiszpańskiej wojnie domowej. I choć Likwidator podróżuje po Półwyspie Iberyjskim z anarchistami, nie po drodze mu z żadną ideologią: nienawidzi zarówno faszystów, jak i komunistów, a i brygadę CNT najbardziej ceni za dobre wino.

Ocena: 4/6

*

Dobre trunki i wolność cenią także bohaterowie komiksu dokumentalnego „Fugazi Music Club” (Kultura Gniewu). Album opowiada o kultowym warszawskim klubie muzycznym. Młody i uzdolniony artysta komiksowy Marcin Podolec (rocznik 1991) na podstawie rozmów z Waldemarem Czapskim, jednym z założycieli Fugazi, stworzył celny i pełen emocji krajobraz polskiej kontrkultury lat 90. Przedstawił grupę ludzi kompletnie oderwanych od rzeczywistości, którym udało się stworzyć wyjątkowe miejsce. Komiks przesycony jest genialnymi anegdotami, znanymi postaciami, doskonale oddaje atmosferę czasów i udowadnia, że dziś tak spontaniczne i oparte na nieformalnych układach projekty jak Fugazi nie mogłyby się udać (o czym świadczy fakt, że odwołano festiwal zapowiadany na wrzesień przez dawnych szefów klubu – przyp. red.).

Ocena: 5/6

*

Na koniec album dla dzieci, w dodatku tych młodszych. „Detektyw Miś Zbyś na tropie” (Kultura Gniewu) przeznaczony jest dla odbiorcy mniej więcej w wieku od trzech do pięciu lat, a takich pozycji na komiksowym rynku nie znajdziemy wiele.

Polityka 39.2013 (2926) z dnia 24.09.2013; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska jesień"
Reklama