Kultura

Lśnienie grozy

Stephen King. Lśnienie grozy

„Doktor Sen” był dla Kinga okazją do powrotu do przeszłości, ale także do napisania pełnokrwistego horroru, czego nie robił od dobrych kilku lat. „Doktor Sen” był dla Kinga okazją do powrotu do przeszłości, ale także do napisania pełnokrwistego horroru, czego nie robił od dobrych kilku lat. Stacey Cramp/The New York Times / East News
Stephen King po ćwierć wieku wraca do bohatera swojej najgłośniejszej książki – „Lśnienia”. „Doktor Sen” nie ustępuje wielkiej poprzedniczce. To najbardziej przerażająca powieść tego autora od lat.
Jedną z najgłośniejszych książek Kinga było „Lśnienie” z 1977 r.materiały prasowe Jedną z najgłośniejszych książek Kinga było „Lśnienie” z 1977 r.

Jak niektórych złośliwe duchy, tak pisarzy nękają niezrealizowane pomysły na książki. W ciągu trwającej blisko cztery dekady kariery Stephena Kinga prześladowało kilka. Wracały do niego pod prysznicem, podczas oglądania telewizji czy jazdy autostradą, nie pozwalały o sobie zapomnieć. Ostatnio zaczął im ulegać. W 2009 r. ukazała się powieść „Pod kopułą”, którą zaczął pisać w 1972 r. Nie był w stanie jej skończyć, więc się poddał, aby po dziesięciu latach podjąć kolejną próbę, tym razem zmieniając tytuł na „The Cannibals” i planując podejść do tematu w bardziej komediowy sposób. Skutek był taki jak poprzednio. Udało się za trzecim razem, po latach, i gdy książka trafiła do księgarń, natchnęło go to do powrotu do innego niezrealizowanego pomysłu.

Opublikowane w 2011 r. „Dallas ’63” King chciał napisać już w 1971 r., a więc jeszcze przed publikacją debiutanckiej „Carrie”. Ponieważ jednak opowieść o podróżniku w czasie, który chce powstrzymać zamach na Johna F. Kennedy’ego, wymagała żmudnej pracy ze źródłami historycznymi, a także – w opinii samego autora – większych umiejętności literackich, niż wtedy posiadał, na niemalże 30 lat poszła w odstawkę. Zanim do niej wrócił, napisał blisko pół setki innych powieści, które rozeszły się w łącznym nakładzie 350 mln egzemplarzy.

Tworzenie w bólu

Jedną z najgłośniejszych książek Kinga było „Lśnienie” z 1977 r. Również powstające w bólu, bo postać posiadającego niezwykłe psychiczne zdolności chłopca (zwane jasnością) King wymyślił już pięć lat wcześniej. Tak jak wtedy mały Danny nie dał o sobie zapomnieć i ostatecznie doczekał się swojej książki, tak wiele lat później miał nawiedzać twórcę i zmuszać go do zadawania pytania o to, jak wyglądało jego życie po ucieczce z hotelu Panorama.

Polityka 39.2013 (2926) z dnia 24.09.2013; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Lśnienie grozy"
Reklama