Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Ożywienie

Mea pulpa

Zauważalne jest znaczne ożywienie na rynku producentów trumien. Jeden z liderów branży ewidentnie ucieka konkurencji. Oprócz tego, że od kilku lat wydaje kalendarze, w których gołe panie obściskują się z trumnami, to jeszcze w kalendarzu najnowszym, reklamującym trumny do samodzielnego montażu, sięgnął po celebrytki. Proponujemy zatem nowe hasła. „Tak się składa, że nie żyjesz”. Albo: „Złóż się do grobu sam”.

W mediach padają czasami tajemnicze wyznania, które nie pasują na żadną z cywilizowanych półek. Ostatnio Michał Piróg wyznał, że Dawid Woliński to głupiutka męska Paris Hilton, Aneta Kręglicka zrobiła loda projektantowi, a Maciej Musiał ma ściśnięty tyłek. Ile się ten człowiek nachodzi, żeby to wszystko sprawdzić.

To może być przejaw całkowicie nowej fali w polskim filmie. Telewizja Trwam szykuje ofensywę serialową i zamierza rozpisać konkurs na dwie telenowele o tematyce chrześcijańskiej. Czyli takie, do których oglądania trzeba będzie mieć anielską cierpliwość.

Tydzień bez nowej książki napisanej przez kogoś znanego to tydzień niekompletny. Tym razem do grona pisarzy, po raz kolejny, dołączył Krzysztof Materna. Dzieło nosi tytuł „Przed państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół Siostra Irena) – Przygody z życia wzięte”. Jest on tak długi, że zabrał mi miejsce na puentę.

To było fryzjerskie wydarzenie tygodnia. Gosia Andrzejewicz, wokalistka, która chce jechać na konkurs Eurowizji w barwach zagranicy, tylko jeszcze nie wiadomo której, zmieniła uczesanie. Blond fryzurę zastąpiło „modne ostatnio ombre i podkręcone loki”. Gratulacje. Wreszcie Gosia Andrzejewicz zrobiła coś z głową.

Szokująca wiadomość spłynęła do nas z serwisów monitorujących media. Okazało się, że dwutygodnik „Gala” wyprzedził w sprzedaży dwutygodnik „VIVA!”. To niesamowite, ale dotychczas myślałem, że to jedna i ta sama gazeta.

Na 1 listopada serwis plotkarski o dumnej nazwie Plotek przygotował dla czytelników prawdziwy rarytas. W tym roku pożegnaliśmy wiele znanych i wybitnych osobistości – dumnie informował tytuł. A pod spodem zdjęcie Cezarego Mończyka i Tadeusza Mazowieckiego. Jednego kojarzę, ale, do licha, kim był ten Mazowiecki?

W minionych dniach, 25 lat od dnia premiery, w kinie Kultura miał miejsce pokaz nowej, cyfrowo odrestaurowanej wersji filmu Krzysztofa Kieślowskiego zatytułowanego „Krótki film o miłości”. Wszystkim polecamy, aby ponownie zobaczyli, że bez względu na liczbę cyfr Grażyna Szapołowska wygląda świetnie. A Olaf prawie też.

Michał Żebrowski, człowiek, który za młodu osiągnął w zawodzie aktora wszystko, będąc w średnim wieku, może zająć się już innymi sprawami. I się zajął. Właśnie urodził mu się drugi syn, Henryk. Aktor podobno nazwał tak syna na cześć Gustawa Holoubka. Co nie jest do końca klarowne, ale za to bardzo szlachetne.

Dwie smutne wiadomości dla fanów wokalistki Ewy Farnej. Młoda artystka ma nowego chłopaka, co pewnie złamie serca męskiej części fanów Ewy. Druga to taka, że odzyskała prawo jazdy, co może skutkować połamaniem pozostałych organów każdemu, bez względu na płeć.

Muzyk, performer, aktor, radiowiec, uwodziciel, poeta i skandalista, czyli Ryszard Tymon Tymański, napisał biografię. A właściwie podyktował redaktorowi Rafałowi Księżykowi, specjaliście od trudnych osobowości polskiej sceny. Niestety, media podchwyciły wyłącznie jeden wątek, romansu z 13-latką. Co ewidentnie nie oddaje ducha lektury, a jedynie ducha bohatera.

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik jest jednym z nielicznych takich obiektów w Polsce, gdzie naukę traktuje się popkulturowo. Niestety, nie wszyscy to doceniają. Ryszard Legutko i jego siły ciemności zaatakowały ekspozycje, na których młodzież mogła nauczyć się co nieco o swoich strefach erogennych. Po zamknięciu eksponatu Legutko domaga się zmiany nazwy miejsca na Centrum Nauki Binienda.

• Basia Kurdej-Szatan, znana szerzej jako Blondynka z Reklamy Playa, idzie jak burza. Po wygryzieniu większości celebrytów ze spotów sieci komórkowej aktorka wygryzła parę innych aktorek z ich miejsc pracy, a ostatnio dostała rolę w serialu „Pierwsza miłość”. Kiedy i tam zostanie sama, planuje wgryźć się w scenariusz i przerobić serial na monodram.

Polityka 46.2013 (2933) z dnia 12.11.2013; Kultura; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Ożywienie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną