Kultura

Doktor, czyli kto?

„Doktor Who”: tajemnicza gwiazda brytyjskiej popkultury

Matt Smith jako Jedenasty Doktor i Karen Gilliam (jako Amy Pond) w siódmym sezonie serialu. Matt Smith jako Jedenasty Doktor i Karen Gilliam (jako Amy Pond) w siódmym sezonie serialu. materiały prasowe
„Doktor Who”, najdłuższy i najstarszy serial science fiction, obchodzi 50 urodziny. W Anglii dzieci bawią się w tego doktora jak kiedyś nasze w czterech pancernych.
18-akrowy labirynt w okolicach Yorku przedstawiający największą na świecie podobiznę Daleka i odtwórców roli Pierwszego i Jedenastego Doktora.Kippa Limited/REX/EAST NEWS 18-akrowy labirynt w okolicach Yorku przedstawiający największą na świecie podobiznę Daleka i odtwórców roli Pierwszego i Jedenastego Doktora.

Obchody wyznaczono na 23 listopada. To wtedy w 75 krajach BBC pokaże specjalny odcinek „Doktora Who”, a w wybranych kinach na terenie całej Europy widzowie będą mogli oglądać przygody Doktora w 3D. Polska została wpisana na listę krajów, w których odcinek zostanie pokazany jednocześnie z emisją brytyjską, ale wciąż mało wiemy o tym najoryginalniejszym przejawie brytyjskiej kultury popularnej. Bo choć na Wyspach bawią się w Doktora pół wieku, to próba odpowiedzi na pytanie, skąd się wziął sukces serialu, sprawia trudności nie mniejsze niż sam tytuł „Doktor Who”.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Doktor, czyli kto?"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021