Kultura

Piekło wyboru

VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny

materiały prasowe
Już po raz szósty festiwalowe spektakle oglądane i oceniane są przez międzynarodowe jury, złożone z szefów i kuratorów zagranicznych przeglądów.

Podtytuł „międzynarodowy” odnosi się nie do programu – przeglądu najciekawszych i najgłośniejszych polskich produkcji teatralnych ostatnich kilkunastu miesięcy – ale do ambicji krakowskiej imprezy, by stać się impresariem rodzimego teatru na świat. Dlatego też już po raz szósty festiwalowe spektakle oglądane i oceniane są przez międzynarodowe jury, złożone z szefów i kuratorów zagranicznych przeglądów, a nagrodami są zarówno pieniądze (grand prix to 50 tys. zł), jak i zaproszenia na zagraniczne festiwale.

W tym roku jurorzy mogą mieć spory problem z wyborem, bo program i gwiazdorski, i ciekawy. Krzysztof Warlikowski przywiezie „Kabaret warszawski”, Maja Kleczewska – „Podróż zimową” Elfriede Jelinek, TR Warszawa – „Nietoperza” Kornéla Mundruczó, Jan Klata pokaże „Do Damaszku”, a Strzępka i Demirski – „Courtney Love” z wrocławskiego Polskiego. Do tego młodsi, ale już uznani, jak Marcin Liber („Na Boga!” z Wałbrzycha) czy nominowany właśnie do Paszportu POLITYKI duet Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin („Caryca Katarzyna” z Kielc). To program Inferna, pozostałe dwa piętra uniwersum Dantego – Purgatorio i Paradiso – wypełniają produkcje krakowskie: spektakle najmłodszych reżyserów oraz przedstawienia dyplomowe studentów krakowskiej PWST.

 

Boska Komedia. VI Międzynarodowy Festiwal Teatralny, 8–15 grudnia, Kraków

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Afisz. Premiery; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Piekło wyboru"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną