Ukraińcy znów zdobyli Majdan w Kijowie. Powiedzieli, że nie odpuszczą, póki nie zwyciężą.
Polityczne odmęty przytopiły czterech młodych polityków. Kariery mieli różne. Tonęli podobnie. Na okładce „Faktu”. Dużo lepszych jednak nie będzie. Epoka Geremków nie wróci.
Po zjazdowo-rekonstrukcyjnych emocjach w polskiej polityce nastało uspokojenie. Ministrowie powołani i zaprzysiężeni, kolejne etapy walki o władzę w PO, ale już na niższych szczeblach, odłożone przynajmniej o dni kilka, bo wcześniej przyjdzie się potykać w Sejmie o OFE.
Od wyborów do Bundestagu minęły ponad dwa miesiące, ale nadal nie wiadomo, co będzie w Berlinie grane przez najbliższe cztery lata. Wprawdzie czarni i czerwoni, czyli chadecy i socjaldemokraci, podpisali umowę koalicyjną, ale do połowy grudnia musi ją jeszcze przyklepać w referendum 470 tys. szeregowych członków SPD.
Zbigniew Ziobro, próbując się bronić, publicznie manipuluje wypowiedziami dziennikarzy. Zbliżające się wybory do europarlamentu tego kłamstwa nie usprawiedliwiają.
Jest bardzo prawdopodobne, że już niedługo na niemieckich autostradach będzie mniej polskich kierowców. Wynegocjowana właśnie u naszych sąsiadów rządowa umowa koalicyjna zapowiada „odpowiednią opłatę dla właścicieli niezarejestrowanych w Niemczech samochodów osobowych”.
Skupiająca małych i średnich przedsiębiorców Naczelna Rady Zrzeszeń Handlu i Usług oraz Solidarność handlowców pod koniec tego roku złożą w Sejmie obywatelski projekt ustawy zakazującej handlu w niedzielę.
O kulisach swojej dymisji ze stanowiska oraz o zakupach w zbrojeniówce, lobbingu i służbach specjalnych - mówi Waldemar Skrzypczak.
Ostatnio największym kłopotem polityków są oświadczenia majątkowe. Traktowane jako sposób na korupcję, w dzisiejszej postaci są prawie bezużyteczne.
Pojęcie narodu odegrało wielką, pozytywną rolę w budowie nowoczesnej Europy. Ale dziś nacjonalizm jest prawie wyłącznie toksyną. Ten sztandar najbardziej dumnie podnoszą różne autorytarne buce i najpodlejsi cynicy.
Z czasem kostnieje. Zależnie od przyzwoitości swojego proboszcza – na tak lub na nie.
Dziś przebijanie się do zawodów inteligenckich to wieloletnia walka o przeżycie, gra na granicy psychicznej i fizycznej wytrzymałości. Bez gwarancji, że zostanie się w końcu prawnikiem, architektem czy naukowcem. I że da się z tego utrzymać.
Niemieccy rodzice, którzy porwali swoje dzieci, chronią się na Kaszubach. Pomaga im Wojciech Pomorski, mieszkający w Niemczech Polak. Sam toczył boje z niemieckim Jugendamtem. Aż walka stała się sednem jego życia.
Dziesięć lat temu, 4 grudnia 2003 r., rozbił się śmigłowiec z premierem Leszkiem Millerem. Ukrywane przez wojsko dokumenty wykazują, że była to przygrywka przed Smoleńskiem. Błędy, nonszalancja, brawura. Choć na koniec – cud.
Nie słychać o nich wiele, ale mają dużą władzę, wpływy, rozbudowane dwory, rzesze popleczników i wrogów. Na swoim terenie budzą wielkie emocje. Marszałkowie wojewódzcy to współcześni włodarze ziem. Teraz będą, razem z wicepremier Elżbietą Bieńkowską, dzielić nowe europejskie pieniądze.
Rozmowa z Andrzejem Żuromskim, raperem znanym jako Żurom, o życiu w stanie oskarżenia, próbie podpalenia się i akcji Stop pomówieniom.
Od lat nie wiemy, co zrobić z deficytowymi kopalniami węgla kamiennego. Warto poradzić się w tej sprawie Czechów. Od momentu kiedy przejęli polską Silesię, zaprowadzili nowe porządki i zarabiają.
Czy można mieć pretensje do Niemców o to, że im wychodzi? Okazuje się, że można. Chodzi o to, że za dużo eksportują.
Spadające oprocentowanie lokat bankowych i kuszące oferty prywatyzacyjne spółek Skarbu Państwa przypomniały wielu Polakom o Giełdzie Papierów Wartościowych. Akcje mogą być dobrym sposobem inwestowania pod warunkiem, że wcześniej zainwestuje się we własną wiedzę.
Partnerstwo zapowiadało się pięknie. Wymyśliły je Polska oraz Szwecja w 2008 r. dla sześciu państw wschodniej Europy: Ukrainy, Białorusi, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji i Mołdawii.
Gdzie diabeł nie może, tam Catherine Ashton pośle. Ale nie od razu poznał się na jej ukrytych talentach, które właśnie doprowadziły do porozumienia nuklearnego z Iranem.
W Szwecji zamiast więźniów zamykają więzienia. Doszło do cichego buntu sędziów, którzy nie chcą karać tak surowo, jak oczekują tego politycy.
Ze szczytów władzy trafił przed komisję partyjną, a potem do obozu internowania. Po latach wraca jego legenda dobrego gospodarza.
W 1947 r. Walne Zgromadzenie ONZ podzieliło Palestynę między Żydów i Arabów. Przez niemal 70 lat nie udało się rozwiązać sporu wywołanego przez tę decyzję.
Rozmowa z prof. Martinem Reesem, astronomem królewskim na brytyjskim dworze, o tym, co w astrofizyce najważniejsze, i o roli naukowców w życiu społecznym.
Wiele osób cierpi z powodu chorób, które są uleczalne, ale nie zostały właściwie rozpoznane. Wszystko zależy od wiedzy i intuicji lekarza, do którego trafią.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Dzieło magiczne, o niesamowitej sile oddziaływania.
Poruszający i znakomicie zrealizowany film.
Już po raz szósty festiwalowe spektakle oglądane i oceniane są przez międzynarodowe jury, złożone z szefów i kuratorów zagranicznych przeglądów.
Ubrane w formę ballady czy ludycznej przypowieści prawdziwe historie pracowników KGHM.
Znakomity przykład popularyzacji osiągnięć współczesnej nauki.
Rozmowa dwojga bliskich przyjaciół.
Kazimierz Kaczor z żarem opowiada o swoich pasjach.
Aktorska biografia powalająca ogromem zgromadzonego materiału i świetnymi zdjęciami.
Bodaj najbardziej błyskotliwy i prowokacyjny tytuł tego roku.
Rozchylony niczym lilia kwiat zaprasza kusząco w głąb kielicha.
Można się spodziewać rzetelnego produktu i przemyślanych zasad rozgrywki.
To jeszcze nie jest dla tej artystki czas zamknięcia w jakiejś jednej szufladce.
Trzeci już z kolei album Beneficjentów warto polecić każdemu, kto nie lęka się myśleć krytycznie.
To jedna z cenniejszych pozycji w dyskografii na Rok Lutosławskiego.
W symbolicznych Paszportach wręczanych laureatom jest rubryka „znaki szczególne”, do której wpisujemy „talent”. Gdyby miejsca było więcej, należałoby wymienić jeszcze parę innych cech charakteryzujących artystów, którzy wkrótce będą decydować o kształcie i znaczeniu polskiej sztuki.
Aktorka teatralna i filmowa, wielkie odkrycie polskiego kina ostatnich lat (wspaniałe kreacje w „Idzie” i „Róży”). Od dwóch sezonów związana z warszawskim Ateneum, wcześniej, przez 17 lat, z Teatrem Dramatycznym. „Kaskader emocji” – tak Kulesza nazywa samą siebie.
Choć Ogrodnik niedawno ukończył krakowską PWST i ma na koncie zaledwie dwie duże role filmowe („Jesteś Bogiem”, „Chce się żyć”), krytycy zachwycają się jego umiejętnościami warsztatowymi i charyzmą. Swoje talenty wykorzystuje też na scenach teatralnych.
Samouk znany z minimalistycznego stylu. Bez poparcia środowiska, bez dyplomu, w półtora roku z outsidera stał się nadzieją młodego kina autorskiego. Jego „Płynące wieżowce” wygrały konkurs East of The West w Karlowych Warach i otwierały festiwal Tribeca w Nowym Jorku.
Reżyser, zeszłoroczny stypendysta programu The Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative dla najzdolniejszych młodych artystów z całego świata. Interesuje go tematyka dzieciństwa, niedojrzałości i tożsamości. Wystawia przede wszystkim w krakowskim Starym Teatrze, wrocławskim Teatrze Polskim i w TR Warszawa.
Kuratorka i producentka festiwali: wrocławskiej EuroDramy oraz krakowskich baz@rtu i re_wizji. Od 2012 r. jest kuratorką zainicjowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego programu „Wielkopolska: Rewolucje”, przedsięwzięcia tyleż artystycznego, co społecznego.
Dramatopisarka i reżyser, para na scenie i w życiu. Razem pracują od 2007 roku. Twórców interesują biografie, zwłaszcza kobiet, które swoimi zachowaniami przekraczały ustalony porządek i konwencje.
Studiował na wrocławskiej ASP. Tworzy instalacje, filmy, rysunki, ale interesuje go przede wszystkim rzeźbiarstwo. Podejmuje m.in. wątki zła, bestialstwa, traum i kompleksów. Jego ostatnia wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej to prócz tego również rodzaj autorefleksji nad warsztatem rzeźbiarza.
Warszawianka, absolwentka Wydziału Grafiki ASP. Jej ostatni projekt – „Śmierć i dziewczyna” w Zachęcie – został entuzjastycznie przyjęty. Grzeszykowska w sposób niezwykle osobisty, osobny i poważny uprawia sztukę podnoszącą podstawowe kwestie egzystencjalne.
Absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych ASP w Poznaniu. Tarasewicz sięga po różne środki wyrazu: rysunek, performance, instalację. Pomiędzy 2007 a 2013 rokiem miała aż 13 indywidualnych wystaw.
Orbitowski kojarzony jest przede wszystkim z powieściami grozy i fantastyką, ale jego ostatnia książka – „Szczęśliwa ziemia” – urzeka przede wszystkim sferą realistyczną. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Napisał już 12 książek.
Pisarz, dziennikarz, znawca Europy Środkowej i Wschodniej. Jego ostatnia książka, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, powstała wskutek podróży po Ukrainie. Szczerek obnaża w niej obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód. „Jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza.
Zadebiutowała w 2009 roku powieścią „Toksymia”. Jej ostatnia książka – „Bukareszt. Kurz i krew” – to efekt licznych podróży do Rumunii, której Rejmer poświęca też pracę doktorską. Pisarka swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej i dramat.
Kwartet powstał w 2006 roku w Wiedniu. Koncertował m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie i Tonhalle w Zurychu. Na ich ostatni album – „Multitude” – trafiły kompozycje tegorocznych jubilatów: Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego.
Altowiolistka, która świetnie odnajduje się zarówno w roli solistki, jak i kameralistki. Studiowała grę na skrzypcach i altówce. Koncertowała z różnymi zespołami w Polsce i Europie, a w 2010 roku wzięła udział w projekcie Chamber Music Connects the World. Spełnia się również jako pedagog.
Śpiewak, który równie dobrze odnajduje się na scenie operowej i estradzie koncertowej. Debiutował w Operze Bałtyckiej jeszcze jako student. Od trzech lat współpracuje z Capellą Cracoviensis, a od 2009 roku śpiewa w Operze Narodowej. Występował m.in. jako Edrisi w „Królu Rogerze” Szymanowskiego i Goro w „Madame Butterfly” Pucciniego.
Pianista, kompozytor i aranżer, trudny do zaszufladkowania autor płyt odmiennych stylistycznie. Prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paristetris, stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.
Zaledwie 20-letni wokalista, kompozytor i autor tekstów. Finalista programu „X Factor”, muzyk o rockowych korzeniach. Jego debiutancki album „Comfort and Happiness” uzyskał status podwójnej platyny.
Gitarzysta, kompozytor, producent. Współtwórca licznych projektów, m.in. Starej Rzeki, z którą nagrał „Cień chmury nad ukrytym polem”, album świetnie przyjęty nie tylko w Polsce.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Edukacyjną książkę dla dzieci sprzedać przez rok łącznie w 120 tys. egzemplarzy w 10 krajach? Do tego trzeba grać w lidze światowej, jak Aleksandra i Daniel Mizielińscy.
Tu nie ma dróg, a psie zaprzęgi to środek transportu. Powiedzenie „zimno jak w psiarni” nabiera na Spitsbergenie zupełnie realnego znaczenia.
Dzisiejszy konflikt wokół Starego Teatru rozgrywa się w cieniu radykalizacji nastrojów społecznych, utwardzania podziałów na prawicę i lewicę. Przyniósł kilka mitów, którym warto się po kolei przyjrzeć.
Jak wiadomo, profesorowie mają teraz fatalną prasę. Mówi się, że wielu z nich szerzy w kraju ciemnotę, zabobon i wiarę w spiski, a niektórzy nawet blefują.