Paszporty POLITYKI

Dawid Podsiadło

Muzyka popularna 2013. Nominowany Dawid Podsiadło

Dawid Podsiadło Dawid Podsiadło Leszek Zych / Polityka
Zaledwie 20-letni wokalista, kompozytor i autor tekstów. Finalista programu „X Factor”, muzyk o rockowych korzeniach. Jego debiutancki album „Comfort and Happiness” uzyskał status podwójnej platyny.

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, ma 20 lat, urodził się w Dąbrowie Górniczej, gdzie ukończył szkołę muzyczną I stopnia w klasie puzonu i liceum ogólnokształcące. W 2012 r. ze swoim zespołem Curly Heads zdobył wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie i (co zapewniło mu powszechną rozpoznawalność) zwyciężył w telewizyjnym konkursie „X Factor”. „Żywy dowód na to, że telewizyjne talent shows mogą mieć sens” – zauważył w uzasadnieniu nominacji Jarek Szubrycht.

W maju 2013 r. ukazał się debiutancki album „Comfort and Happiness” Podsiadły, bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność (podwójna platynowa płyta, co niezwykle rzadkie w wypadku debiutanta), jak i krytyków.

Dawid zaczynał jako rockman i wciąż udziela się w dwóch naraz rockowych kapelach – wspomnianej Curly Heads oraz Reaching For The Sun. Płyta utrzymana jest jednak w innym klimacie: to raczej ambitny pop z odniesieniami do grupy Coldplay. Owszem, są tam utwory nawiązujące do estetyki rockowej czy indie-rockowej (recenzenci pisali m.in. o wpływach zespołów Sigur Rós i Franz Ferdinand), ale dominują spokojne ballady i wysmakowane brzmienia, w których notabene świetnie sprawdza się talent wokalny Dawida.

Po zwycięskiej dla młodego artysty edycji „X Factor” komentarze dotyczyły przede wszystkim jego naturalnych walorów głosowych: wszyscy mówili o niepowtarzalnej barwie, dużej skali i głębi, co pokazał w finale imprezy, wykonując przebój U2 „With Or Without You” oraz w zaśpiewanej wspólnie z Katie Melua piosence z jej repertuaru „Better Than a Dream”. Tak czy inaczej, dopiero własna płyta Podsiadły z jego autorskimi utworami (płytę współtworzyli Bogdan Kondracki jako producent i Karolina Kozak jako autorka części tekstów) pozwoliła mu się w pełni sprawdzić.

Przed nagraniem płyty trudno było jeszcze wyrokować o przyszłej karierze Podsiadły, wszak losy finalistów i laureatów telewizyjnych talent shows układały się różnie i najczęściej przepadali oni w tłumie wyrobników estrady albo zatrzymywali się w zainteresowaniach muzycznych na etapie hobby. Z Podsiadłą najwyraźniej jest inaczej – w „X Factorze” zabłysnął i dobrze się zapowiedział, debiutancki album arcypozytywnie zweryfikował te zapowiedzi, koncerty dowiodły, że ten młody człowiek ma wszelkie dane, by uwodzić masową ­publiczność.

***

Oni nominowali:

Max Cegielski (Radio Roxy, TVP Kultura), Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUp Music), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht (T-Mobile Music), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio, Trójka), Kuba Wojewódzki (TVN), Zbigniew Zegler (Polskie Radio, Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Biff, Blindead, Robert Brylewski, Karolina Cicha, Coldair, Domowe Melodie, Jamal, Kamp!, Wojciech Kucharczyk, Iza i Łukasz Lach (L. Stadt), Anita Lipnicka, Maciek Max Łubieński, Mikromusic, Power of the Horns, Raphael Rogiński, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Semantik Punk, UL/KR, Uniqplan.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Muzyka Popularna; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Dawid Podsiadło"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną