Świat

Belgia chce rozszerzyć eutanazję

Nowa ustawa o eutanazji objęłaby w Belgii także najmłodszych pacjentów w terminalnej fazie choroby. Nowa ustawa o eutanazji objęłaby w Belgii także najmłodszych pacjentów w terminalnej fazie choroby. Rosanne Olson / BEW

Komisje spraw społecznych i sprawiedliwości belgijskiego Senatu po wielu miesiącach debat przyjęły dużą większością głosów projekt znoszący limit wieku w obowiązującej od 2002 r. ustawie dotyczącej eutanazji na życzenie pacjenta. Objęłaby więc ona także najmłodszych pacjentów w terminalnej fazie choroby. Senator Philippe Mahoux tłumaczy, że prace te zostały podjęte na życzenie pediatrów, aby ująć w przepisy to, co dziś znajduje się w szarej strefie niedopowiedzeń, i że rzecz, jak wynika z doświadczenia, dotyczy co roku potencjalnie 10–15 przypadków najciężej chorych, cierpiących na ból nie do zniesienia, którego nie można już złagodzić środkami medycznymi. Decyzja taka wymagałaby akceptacji rodziców i specjalnej komisji lekarskiej z udziałem psychologa. W sondażu dziennika „La Libre Belgique” trzy czwarte ankietowanych opowiedziało się za takim rozwiązaniem. Ma ono duże szanse na akceptację w połączonym głosowaniu obu izb, bo skład komisji oddaje rozkład sił w parlamencie. Co prawda kwestia ta poróżniła koalicjantów, i chadecy, w rządzącej koalicji z socjalistami, głosowali przeciw, ale za projektem ustawy opowiedzieli się liberałowie, ekolodzy i separatyści flamandzcy. W ubiegłym roku odnotowano w Belgii 1432 przypadki eutanazji.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną