Świat

Rosja wraca do Egiptu

Ekspozycja radzieckiego sprzętu bojowego wykorzystywanego przez Egipcjan w wojnie z Izraelem w 1973 r. Ekspozycja radzieckiego sprzętu bojowego wykorzystywanego przez Egipcjan w wojnie z Izraelem w 1973 r. Frederic Neema/Sygma / Corbis

Amerykańska decyzja o anulowaniu rocznej pomocy finansowej i wojskowej dla Egiptu wyrażać miała niezadowolenie Stanów Zjednoczonych z rządów armii. Przez dziesiątki lat dyktatury Anwara Sadata i Hosniego Mubaraka opierały się na wsparciu militarnym USA i fakt ten nigdy nie przeszkadzał kolejnym decydentom w Białym Domu. Nagła zmiana frontu nie spowodowała paniki w Kairze, bo na horyzoncie natychmiast pojawił się stary-nowy gracz: Kreml. Od czasów Gamala Nasera, który w latach 1954–70 budował siłę swego kraju na radzieckiej pomocy, Rosja cierpliwie czekała na możliwość odzyskania utraconych wpływów. Teraz Barack Obama znacznie ułatwił zadanie. Miejsce eskadr F-16 zajmą przypuszczalnie eskadry samolotów Su oraz Mig, zaś wzdłuż południowych wybrzeży Morza Śródziemnego krążyć będą kosztowne statki rakietowe zbudowane w rosyjskich stoczniach. Według doniesień katarskiej telewizji Al-Dżazira, miliardowe rachunki za te usługi i dostawy pokryje Arabia Saudyjska. Ma ona na pieńku z Waszyngtonem, bo została odsunięta od udziału w negocjowaniu porozumienia z Iranem, stanowiącym dla Saudyjczyków zagrożenie pierwszego stopnia.

W połowie listopada pojawili się w Kairze szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oraz Siergiej Szojgu, minister obrony Federacji Rosyjskiej. Dłużej zabawił nad Nilem także szef moskiewskiego wywiadu wojskowego, co już nie wygląda na zwyczajną kurtuazyjną wizytę. Amerykański sekretarz stanu John Kerry pojawił się w Egipcie niemal natychmiast po wyjeździe Rosjan. Żadna ze stron nie ogłosiła komunikatu o przebiegu rozmów.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną