Paszporty POLITYKI

Małgorzata Rejmer

Literatura 2013. Nominowana Małgorzata Rejmer

Małgorzata Rejmer Małgorzata Rejmer Leszek Zych / Polityka
Zadebiutowała w 2009 roku powieścią „Toksymia”. Jej ostatnia książka – „Bukareszt. Kurz i krew” – to efekt licznych podróży do Rumunii, której Rejmer poświęca też pracę doktorską. Pisarka swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej i dramat.
materiały prasowe

Małgorzata Rejmer (ur. w 1985 r.) debiutowała brawurowo powieścią „Toksymia” (Lampa i Iskra Boża) w 2009 r. Ta groteska zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem. Bohaterów łączyła tytułowa toksymia, czyli toksyczna więź międzyludzka. Ale najważniejszym bohaterem tej książki była cielesność w stanie rozkładu. Po debiucie Rejmer zaczęła pisać doktorat o kinie rumuńskim w Instytucie Kultury Polskiej ­Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele czasu spędzała w Rumunii i tak narodziła się kolejna książka „Bukareszt. Kurz i krew”, fascynujący portret miasta i kraju. Powstała książka, która jest czymś więcej niż reportażem. ­Rejmer swobodnie łączy gatunki: reportaż, prozę, esej, dramat. Jej książka jest jak sonda zapuszczona głęboko w to miasto. Rejmer sięga w sferę mitów, analizuje traumy narodowe, a jednocześnie opowiada o mechanizmach władzy i zbiorowej pamięci. „To książka pod różnymi względami olśniewająca: jako opowieść o podróży, głęboka refleksja na temat totalitaryzmu, rzecz o władzy i zbiorowej amnezji, a także historia przenikania się losów społeczeństw i miast, które społeczeństwa budują dla swoich ludzi (a może przeciwko nim)” – pisze Piotr Kofta. Książka otrzymała już nagrodę im. Teresy Torańskiej, przyznawaną przez „­Newsweek”.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („News­week”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król („Dwutygodnik.com”), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał ­Nogaś (Polskie Radio, Trójka), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski („Fa-art”, „Dekada Literacka”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Justyna Bargielska, Beata Chomątowska, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Angelika Kuźniak, Marek Kochan, Marcin Kołodziejczyk, Katarzyna Maicher, Andrzej Muszyński, Filip Springer, Patrycja Pustkowiak, Xawery Stańczyk, Marta Syrwid, Maciej Wasilewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcin Wroński.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Literatura; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Małgorzata Rejmer"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną