Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Marcin Masecki

Muzyka popularna 2013. Nominowany Marcin Masecki

Marcin Masecki Marcin Masecki Leszek Zych / Polityka
Pianista, kompozytor i aranżer, trudny do zaszufladkowania autor płyt odmiennych stylistycznie. Prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paristetris, stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.

Nie ułatwia zadania krytykom, którzy przy okazji Paszportów POLITYKI od kilku lat zgłaszają jego kandydaturę zarówno do kategorii „muzyka popularna”, jak i „muzyka poważna”. Celnie opisał jego ścieżkę artystyczną Rafał Księżyk: „Nawigując między klasyką, eksperymentem, jazzem i knajpą, prezentuje się jako najbardziej ożywczy talent w polskiej muzyce ostatnich lat”.

31-letni Masecki każdy rok zamyka z bogatym dorobkiem koncertów i płyt bardzo odmiennych stylistycznie, na których jednak jako pianista, kompozytor czy aranżer zawsze pozostaje rozpoznawalny. Ostatnio wydał album z utworami Bacha (nagrany z Piotrem Orzechowskim) i płytę poświęconą twórczości Scarlattiego. Kilka miesięcy wcześniej, razem z 9-osobowym zespołem, opublikował album „Polonezy”, odnoszący się przewrotnie do tradycji tytułowej formy muzycznej. „Twórcze wykorzystanie tradycji, tyle że stające w poprzek stereotypom i sztywniactwu” – pisała o tej płycie Dorota Szwarcman.

Masecki zaczął się kształcić muzycznie jako trzylatek, w wieku 15 lat grywał już z najlepszymi jazzmanami w kraju, a po studiach w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie potrafił świadomie i pewnie pokierować swoją karierą. Regularnie nagrywa albumy solowe, prowadzi jazzową formację Profesjonalizm, gra w zespole Paristetris, którego wokalistką jest jego żona Candelaria Saenz Valiente. Stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej – wyjątkowego big-bandu skupiającego najlepszych muzyków świetnej młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic. Masecki – jak pisze o nim Jacek Skolimowski – „udowodnił, że jest nie tylko wirtuozem fortepianu i muzycznym erudytą, ale również zupełnie nieprzewidywalnym kompozytorem, dla którego nie ma żadnych ograniczeń”.

***

Oni nominowali:

Max Cegielski (Radio Roxy, TVP Kultura), Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUp Music), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jarek Szubrycht (T-Mobile Music), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio, Trójka), Kuba Wojewódzki (TVN), Zbigniew Zegler (Polskie Radio, Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Biff, Blindead, Robert Brylewski, Karolina Cicha, Coldair, Domowe Melodie, Jamal, Kamp!, Wojciech Kucharczyk, Iza i Łukasz Lach (L. Stadt), Anita Lipnicka, Maciek Max Łubieński, Mikromusic, Power of the Horns, Raphael Rogiński, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Semantik Punk, UL/KR, Uniqplan.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Muzyka Popularna; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Marcin Masecki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną