Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Ziemowit Szczerek

Literatura 2013. Nominowany Ziemowit Szczerek

Ziemowit Szczerek Ziemowit Szczerek Leszek Zych / Polityka
Pisarz, dziennikarz, znawca Europy Środkowej i Wschodniej. Jego ostatnia książka, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, powstała wskutek podróży po Ukrainie. Szczerek obnaża w niej obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód. „Jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza.
materiały prasowe

Pisarz (ur. w 1978 r.) według Przemysława Czaplińskiego „zasłużył na Paszport POLITYKI, ponieważ już wie, że żadna podróż – zwłaszcza na Wschód – nie jest niewinna”. Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z tych obserwacji powstała książka „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, niezwykła, łącząca schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. Gonzo to wynalazek amerykański, jego prekursorem był Hunter S. Thompson (Szczerek jest zresztą autorem pierwszego w Polsce tłumaczenia „Upadku i demoralizacji na Derby Kentucky” Thompsona). „W gonzo jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza Szczerek i ściśle stosuje się do tych zasad. Ale przede wszystkim ta książka jest krzywym zwierciadłem, w którym powinni się przejrzeć Polacy. Szczerek pokazuje bowiem, dlaczego tak dobrze czujemy się na Ukrainie. Otóż Polacy leczą tam swoje kompleksy. Szczerek jest bezlitosny (również wobec siebie), obnaża obłudę, stereotypy i klisze, w które wpadamy, jadąc na Wschód, gdzie jest „tak jak u nas tylko bardziej”. „Prawdziwym bohaterem tych opowieści nie jest autor, lecz zawartość jego głowy – światopogląd, przekonania na temat Ukrainy, kulturowe wyobrażenia” – pisze Czapliński. „Dlatego najważniejsze przygody opisane w książce nie dotyczą hardcorowych przeżyć w barze czy w stepie, lecz przemian sposobu myślenia”.

Autor jest absolwentem prawa i nauk politycznych, dziennikarzem w portalu Interia.pl, prowadzi raport dotyczący Europy Środkowej i Wschodniej. W 2010 r. ukazał się wspólny zbiór opowiadań Marcina Kępy i Szczerka „Paczka Radomskich”, który był literackim portretem Radomia. W 2013 r., oprócz nominowanej książki, w wydawnictwie Znak ukazała się jego alternatywna historia Polski „Rzeczpospolita zwycięska”. W tej wizji Polska wygrała wojnę, stała się pogromcą Niemiec i potęgą europejską uprawiającą kolonializm.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („News­week”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król („Dwutygodnik.com”), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał ­Nogaś (Polskie Radio, Trójka), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Robert Ostaszewski („Fa-art”, „Dekada Literacka”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Justyna Bargielska, Beata Chomątowska, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Angelika Kuźniak, Marek Kochan, Marcin Kołodziejczyk, Katarzyna Maicher, Andrzej Muszyński, Filip Springer, Patrycja Pustkowiak, Xawery Stańczyk, Marta Syrwid, Maciej Wasilewski, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcin Wroński.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Paszporty 2013: Literatura; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemowit Szczerek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną