Kultura

Duch

Mea pulpa

Mało kto zauważył ten fakt, a on najlepiej ilustruje ducha naszych czasów. Po mianowaniu europosła Rafała Trzaskowskiego ministrem administracji i cyfryzacji jego miejsce w Brukseli zajmie Tadeusz Ross, znany lepiej jako Zulu Gula. Pan Tadeusz jest znany głównie z tego, że nikt go już nie pamięta z niczego.

• Wraca jedna z najbardziej kontrowersyjnych, nie całkiem krajowych, wokalistek, czyli Isis Gee. Artystka znana w domu jako Tamara Gołębiowska dała się zapamiętać w ojczyźnie jako niespodziewana kandydatka na Eurowizję oraz nie mniej niespodziewana kandydatka na mężczyznę. Obie kandydatury na szczęście zakończyły się fiaskiem.

• Laureat ubiegłorocznej edycji „X Factora” Dawid Podsiadło wypowiedział się na temat programu: „Jest tam odbierana osobowość i pierwiastek taki jedyny, przypisany do każdego z nas, bo zostajemy ubrani w jakieś szaty z góry ustalone”. Nie wiem, czy program kradnie osobowość. Jak słychać, bardziej charakter.

• Rozdano prestiżowe nagrody Róże Gali. Jak powszechnie wiadomo, nagrody w Polsce zwykle przyznawane są tym, którzy na pewno przyjdą i je odbiorą. I tak było i tym razem. W kategorii Media zwyciężyła Agata Młynarska, która powoli wyrasta na medialną bohaterkę roku. W końcu nie od dziś znamy tę tradycję, że niczego tak chętnie nie świętujemy jak porażki.

• To będzie zimowy filmowy hit roku. Disneyowska opowieść „Kraina lodu”, wzruszająca historia oparta na motywach „Królowej śniegu” Hansa Christiana Andersena. W jednego z bohaterów, bałwanka Olafa, wciela się akordeonista Czesław Mozil. Jego postać – jak sam mówi – „jest mała, bezsensowna, sepleni i ma niesamowite powodzenie u kobiet”. Typowy bałwan.

• Skoro już jesteśmy przy disneyowskich historiach. We wstrząsającej biografii Małgorzaty Tusk czytamy między innymi, że jej małżonek lubi sobie popłakać na filmie „Król Lew”. Każdy, kto zna tę historię, wie, że młody Simba walczy tam ze złym Skazą i jego hienami. Jedna ostatnio chwilowo odpadła i nie jest już nawet rzecznikiem.

• To jest wiadomość optymistyczna, i to na wielu płaszczyznach. Jeden z ojców naszej demokracji znowu został ojcem. Adam Michnik, postać legenda, w wieku lat 67 doczekał się kolejnego syna. Gratulujemy. Z potencją jest jak z demokracją. Żeby działać, musi być w ruchu.

• U nas jeszcze nie ma masowego zwyczaju pisania książek o żyjących bohaterach popkultury bez ich zgody. Ale – jak powszechnie wiadomo – zwyczaj to rzecz zmienna. Ukazała się właśnie książka o zespole Lady Pank zatytułowana „Lady Pank – Biografia nieautoryzowana”, którą napisał Michał Grzesiek. Jan Borysewicz nabrał wody w usta, co biorąc pod uwagę jego potrzeby, jest sporym poświęceniem.

• To jest najdziwniejsza wiadomość ostatnich miesięcy. W śmiertelnym boju pomiędzy TVN a TVP o bycie informacyjnym przodownikiem pracy zwyciężył... Polsat. Wyścig o oglądalność pomiędzy „Faktami” a „Wiadomościami” wykorzystały „Wydarzenia” – i pokonały konkurencję. Program śledziło ostatnio 3,7 mln widzów. Okazuje się, że nawet w Polsacie nie zawsze trzeba kopiować innych, żeby odnieść sukces.

• Kariera medialna Roberta Kozyry nabiera rozpędu. Po brawurowym odpadnięciu z castingu do programu „Świat się kręci” Robert wyjechał do Londynu, gdzie wpadł pod skuter. Jak informuje sam poszkodowany, zarówno jego życiu, jak i garderobie nie zagraża niebezpieczeństwo.

• To obok śmierci Hanki Mostowiak oraz zgonu Ryśka z „Klanu” było najważniejsze serialowe wydarzenie medialne ostatnich lat. W 2503 odcinku ­telenoweli „Klan” Bożenka z „Klanu” straciła dziewictwo, i to z niewierzącym chłopakiem, też z „Klanu”. Ten przełomowy dla chrześcijańskiej cywilizacji moment śledziło pół Polski. Czekaliśmy na to od 1997 r. Rysiek z „Klanu” przewraca się w miejscu, w którym aktualnie przebywa.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Ludzie i style; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną