Styczeń. Luto-sława
Lutosfery, Lutosłowa, Lutofuzje, Lutofonia, Lutoschool, Genius Lutos – nazwisko wielkiego kompozytora, którego stulecie urodzin obchodziliśmy przez cały rok (choć urodził się 25 stycznia), okazało się niezwykle tytułotwórcze. Za tytułami kryją się cykle koncertowe, akcje, konkursy dla młodzieży, warsztaty dla nauczycieli i wiele różnych wydarzeń, które rzeczywiście wyedukowały publiczność w dziedzinie Witolda Lutosławskiego.
Luty. German z importu
Rosyjski 10-odcinkowy serial „Anna German. Tajemnica białego anioła”, który pojawił się u nas 22 lutego, obejrzało w telewizyjnej Jedynce ponad 6 mln widzów. Serial ożywił kult zmarłej 30 lat temu piosenkarki, ukazały się reedycje jej płyt. Grająca ją Joanna Moro próbowała nawet jako German koncertować, ale odróżniono ją od oryginału.
Luty. Pocztówki z PRL
Zaciekawienie i tęsknota za życiem w dawnej Polsce zaowocowały dwiema świetnie przyjmowanymi wystawami fotograficznymi: „Cztery razy ŚWIAT” w Muzeum Narodowym w Warszawie (od 22 lutego) oraz „Czas wolny” w Zachęcie. Starszym ku przypomnieniu, młodszym ku nauce, że PRL wypadł dobrze – na zdjęciach.
Kwiecień. Układ otwarty
PISF bał się sfinansować ten mocny, polityczny film Ryszarda Bugajskiego, ale „Układ zamknięty” mimo to miał premierę, a jego sukces artystyczny i kasowy może wymusić odważniejsze decyzje producentów.
Maj. Rozbieranie pisarza
Zainteresowanie, z jakim przyjęto wydany po latach intymny dziennik Witolda Gombrowicza „Kronos”, było zdumiewające. Dawno tak wielu nie dyskutowało tak gorąco o książce, która składa się niemal tylko z przypisów.
Czerwiec. Bestseller sięgnął bruku
Nowy Big Book Festival podjął próbę wyprowadzenia czytania na miasto i zorganizował bicie rekordu świata w liczbie osób czytających jednocześnie na wolnym powietrzu. Krzepiące – pod warunkiem że czytający nie udawali.
Czerwiec. Czekali na Bitelsa
Promotor koncertu Paula McCartneya wykorzystał atmosferę narodowego oczekiwania na koncert muzyka The Beatles, wieszając biało-czerwone billboardy „Witaj, Paul!”. Stadion Narodowy wytrwał w komplecie, a McCartney wytrwał do końca prawie trzygodzinnego występu.
Październik. Prawo Edyty
Po 15 latach oczekiwania Edycie Bartosiewicz udało się wydać album. Zainteresowanie „Renovatio” potwierdza platynowa płyta za ponad 30 tys. sprzedanych egzemplarzy. Co opisać można jako pewien fenomen: płyta nagrywana wolno sprzedaje się szybko.
Październik. Komiks do Nike
„Przygody na bezludnej wyspie” Macieja Sieńczyka to pierwszy komiks nominowany do Nagrody Literackiej Nike. To album mocno osadzony w historii gatunku, w dokonaniach frankofońskiej awangardy sprzed kilkunastu lat, ale wielu krytyków unikało w opisach słowa „komiks”, jakby było nie dość nobliwe.
Grudzień. Honory dla Holland
Agnieszka Holland została prezeską Europejskiej Akademii Filmowej. Scheda przejęta po Bergmanie i Wendersie umocni pozycję polskiej reżyserki, to także szansa na lepszą promocję europejskiej kinematografii, a dla nas – nadzieja na przyszły rok.