Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sztuki wizualne

HITY 2013. Sztuki wizualne

Rothko w Narodowym - takie nazwiska nawet tu nie goszczą co dzień. Rothko w Narodowym - takie nazwiska nawet tu nie goszczą co dzień. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
El Greco, Chrystus ukrzyżowany z Toledo w tle, 1604-1614 r.Muzeum Narodowe we Wrocławiu El Greco, Chrystus ukrzyżowany z Toledo w tle, 1604-1614 r.
Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r.Muzeum Sztuki Nowoczesnej/materiały prasowe Andrzej Wróblewski,„Muzeum”, gwasz na papierze, 1956 r.

1. Mark Rothko w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nazwisko z najwyższej półki sztuki XX w. I choć retrospektywa była z gatunku tych umiarkowanie okazałych, to wydarzenie i tak trudno przecenić.

2. „Od Cranacha do Picassa”. Kolekcja Santander w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Tegoroczny rekord frekwencyjny w polskim muzealnictwie – 85 tys. zwiedzających. W rankingu bankowych kolekcji sztuki to pewnie jakaś światowa druga dziesiątka. Ale jak na nasz kraj, to wystarczyło do osiągnięcia zawrotnego sukcesu.

3. Roberto Matta w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kolejny, choć mniej znany od Rothki, klasyk współczesnej sztuki. Zamiast kontemplacji, szalony, biomorficzny surrealizm.

4. „Splendor tkaniny” w stołecznej Zachęcie. 70 lat polskiej tkaniny artystycznej w jednym miejscu. Pomysł śmiały, wysiłek duży i efekt wyśmienity.

5. „W sercu kraju”. Prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Argument, że tej bezdomnej placówce stała siedziba się należy. Dla artystycznych przeciwników z kolei dowód na tezę wręcz przeciwną.

6. Retrospektywa Magdaleny Abakanowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwsza po blisko 20 latach wielka krajowa wystawa naszej wybitnej rzeźbiarki. Mody i trendy w sztuce się zmieniają, a dzieło artystki nic nie traci na wadze.

7. „Polish Polish British British” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Intrygująca konfrontacja dwóch artystycznych formacji: Young British Artists i Polskiej Szkoły Krytycznej.

8. Rodzina Brueglów w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Znowu Wrocław i znowu wielki sukces frekwencyjny – 75 tys. zwiedzających. Triumf tym większy, że bilety były drogie (normalny – 40 zł), a ekspozycja bez prac najważniejszego członka rodziny – Pietera Bruegla.

9. Festiwal Urban Forms w Łodzi. Prawdziwy fenomen promocji sztuki w przestrzeni publicznej, a szczególnie jednej jej formy: wielkich murali. 30 wielkoformatowych prac i zainteresowanie mediów z całego świata, z Huffington Post i ABC News na czele.

10. Wystawa Teresy Tyszkiewiczowej w Atlasie Sztuki. Wzorcowa monograficzna wystawa średniobudżetowa wydobyła z niejakiego zapomnienia ważną artystkę.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuki wizualne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną