Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Książki w kraju

HITY 2013. Książki w kraju

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

1. Marcin Świetlicki, Jeden, Wydawnictwo emg. Nowy tom wierszy jest pięknym odrodzeniem. To Świetlicki spod znaku wykrzyknika, czyli entuzjazmu.

2. Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie, Znak. Notes z nieaktualnymi telefonami to pojemna metafora. Wiele w tej powieści znajdziemy historii, które pasują i do naszego życia. W tym tkwi siła tej książki.

3. Jerzy Pilch, Wiele demonów, Wielka Litera. Pilch powraca do Wisły, do czasów swojego dzieciństwa. Jest groza i jest śmiech (i śmierć), ale przede wszystkim jest język, mocny język Pilcha.

4. Małgorzata Szejnert, My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u, Znak. Te teksty z lat 70. pozwalają zrozumieć, dlaczego Małgorzata Szejnert nazywana jest „królową reportażu”. To literatura najwyższej próby.

5. Piotr Paziński, Ptasie ulice, Nisza. Wielowarstwowa opowieść o ukrytym mieście, żydowskiej Warszawie i lukach, przez które do tego miasta można przeniknąć.

6. Inga Iwasiów, Umarł mi, Czarne. To intymne wspomnienie o zmarłym tacie jednocześnie jest wnikliwą analizą samej żałoby. Iwasiów pokazuje, jak bardzo jesteśmy na śmierć bliskich nieprzygotowani.

7. Andrzej Sosnowski, Stare śpiewki, Biuro Literackie. Mówione wykłady o poezji mają rytm i tempo miejscami ekstatyczne, taneczne. To zaproszenie do czytania wierszy wszystkimi zmysłami.

8. Małgorzata Rejmer, Bukareszt. Kurz i krew, Czarne. Ta książka jest jak literacka sonda zapuszczona głęboko w miasto, a właściwie w przeszłość, umysły i dusze Rumunów. A przy okazji mówi o uniwersalnych mechanizmach pamięci i o traumie.

9. Ziemowit Szczerek, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Korporacja Ha!art. Przewrotna opowieść o podróżach po Ukrainie, brawurowo napisana i śmieszna, a co najważniejsze – prześwietla polskie kompleksy i poczucie wyższości.

10. Angelika Kuźniak, Papusza, Czarne. Ta książka pozwala usłyszeć samą Papuszę. Pokazuje, jak reporter może się wycofać, żeby czytelnik bardziej mógł się zbliżyć do bohatera.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki w kraju"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną