Kultura

Dr. Luke i Mr. Kasz

Łukasz Gottwald – superproducent muzyczny

Dr. Luke chce zarządzać nie tylko produkcją i dystrybucją swoich piosenek, ale całymi karierami ich tytularnych autorek. Na zdjęciu z Kate Perry. Dr. Luke chce zarządzać nie tylko produkcją i dystrybucją swoich piosenek, ale całymi karierami ich tytularnych autorek. Na zdjęciu z Kate Perry. Steve C. Mitchell/EPA / PAP
W amerykańskiej muzyce pop karty rozdaje dziś Łukasz Gottwald. Inżynier od hitów i dyrektor od karier.
Łukasz Gottwald kieruje fabryką, w której ponad 40 etatowych kompozytorów i producentów muzycznych wytwarza przeboje dla amerykańskich stacji radiowych.materiały prasowe Łukasz Gottwald kieruje fabryką, w której ponad 40 etatowych kompozytorów i producentów muzycznych wytwarza przeboje dla amerykańskich stacji radiowych.

W ciągu roku potrafił wprowadzić na szczyt list ­bestsellerów tyle samo utworów co Beatlesi w swoim najlepszym okresie. Chwilami jego nagrania okupowały prawie połowę pierwszej dziesiątki listy „Billboardu”. A ostatniej jesieni o prowadzenie konkurowały dwie piosenki jego autorstwa: „Wrecking Ball” oraz „Roar”, które napisał odpowiednio dla Miley Cyrus oraz Katy Perry. Wiele zawdzięczają mu także Avril Lavigne, Britney Spears, Rihanna czy Kelly Clarkson.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019