Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Oni wszyscy z niego

Mit Tarasa Szewczenki na Majdanie

Portret Szewczenki na tarczy bojownika Majdanu. Portret Szewczenki na tarczy bojownika Majdanu. Mikhail Zablodskiy
Skąd kijowski Majdan czerpał siłę? Walczących wspierały na barykadach postaci historyczne, a także mityczne, rodem ze współczesnej popkultury. Nie zabrakło też ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki. Mija 200 lat od jego urodzin.
Szewczenko stworzył teksty o sile narodotwórczego mitu, ale niemniej ważne jest to, że sam stał się mitem – jego los stał się spersonalizowaną syntezą losu ukraińskiego.RIA Novosti/EAST NEWS Szewczenko stworzył teksty o sile narodotwórczego mitu, ale niemniej ważne jest to, że sam stał się mitem – jego los stał się spersonalizowaną syntezą losu ukraińskiego.

Liczne opracowania tłumaczą Ukraińcom i całemu światu, dlaczego Taras Szewczenko „wielkim poetą był”. Nawet jednak gdyby nie napisał linijki, historia jego życia warta byłaby biografii. Urodził się 9 marca 1814 r. na Kijowszczyźnie – ojciec był pańszczyźnianym chłopem, który poddańcze więzy pozostawił synowi w spadku. Taras zrzucił je dopiero w 1838 r., dzięki pomocy przyjaciół, którzy podczas aukcji zebrali 2500 rubli w srebrze, by wykupić 24-letniego młodzieńca.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Oni wszyscy z niego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >