Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Ludzkie troski

Komiksy marca 2014

materiały prasowe
Co gryzie rysownika komiksów, badaczkę literatury i mieszkańców przedwojennej Gdyni?
materiały prasowe
materiały prasowe

Bohater” Flixa (Timof Comics) to dość nietypowa autobiografia, bo niemiecki rysownik postanowił przedstawić w niej zarówno swoje dzieciństwo, dorosłość, jak i wyobrazić sobie własną starość – aż w końcu śmierć. Dziś Flix ma 38 lat, ale „Bohater” był jego pracą dyplomową na studiach artystycznych. To istotna informacja, bo jak na tak wczesną pracę komiks zaskakuje dojrzałością i poziomem autorefleksji. To autoironiczny portret rysownika z niskim poczuciem własnej wartości, któremu wciąż się wydaje, że nie jest „dość dobry” – zarówno na polu zawodowym, uczuciowym, jak i rodzinnym. Prosta, a zarazem szczera i wiarygodna opowieść.

Ocena: 5/6

*

Jeszcze ciekawszego zabiegu formalnego dokonuje Mary M. Talbot, brytyjska badaczka literatury, zajmująca się tematyką gender. Jej „Oczko w głowie tatusia” (Wydawnictwo Komiksowe), stworzone przy wsparciu męża i rysownika Bryana Talbota, to próba zestawienia wspomnień z okresu własnego dzieciństwa i dorastania z podobnym okresem w życiu Lucii Joyce – córki słynnego pisarza. Mary M. Talbot pokazuje paternalistyczne stosunki w obydwu rodzinach oraz społeczeństwach. „Oczko w głowie” pełne jest celnych spostrzeżeń, jednak ma podstawową wadę – nie sprawdza się za bardzo jako komiks. Plansze przeładowane są narratorskim tekstem, a rysunek odgrywa rolę jedynie dodatku do słowa.

Ocena: 4/6

*

Z kolei „Miasto z widokiem” (Wydawnictwo Inne) to album o przedwojennej Gdyni, który śmiało możemy wpisać w nurt komiksów miejskich. W większości tego typu publikacji mamy do czynienia z porządnymi rysunkami, ale infantylnymi i wręcz propagandowymi historiami. Tu jest odwrotnie. Scenarzystka Elżbieta Żukowska stworzyła bogatą, polifoniczną i niepolukrowaną opowieść z całą gamą bohaterów z różnych klas społecznych. Zadbała o historyczne tło, a nawet językowe niuanse. Niestety, jej pracę i wysiłek całkowicie zniweczyli rysownicy. Poza Jakubem Babczyńskim, prezentują poziom co najwyżej rzemieślniczy. Szkoda dobrego scenariusza.

Ocena: 3/6

*

Polityka 13.2014 (2951) z dnia 25.03.2014; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludzkie troski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną